Охорона здоров’я та профілактика ВІЛ-інфекції/ІПСШ серед дітей вулиць України

Україна була першою європейською країною, яка досягла показника поширеності ВІЛ серед дорослого населення 1% і була визнана найбільш постраждалою країною в регіоні. Станом на 1 березня 2009 року було зареєстровано 129 094 випадки ВІЛ інфекції в Україні, проте за деякими оцінками передбачалося, що інфіковано більше, ніж 440 тисяч українців. У той час як багато уваги приділялося профілактиці нових інфекцій серед дорослого населення, діти вулиці (або бездомні) викликали особливе занепокоєння в українському контексті.

Офіційна статистика по бездомним дітям в Україні обмежена. Згідно з результатами досліджень, проведених AFEW-Україна та ЮНІСЕФ-Україна в 2006 році в Києві та Одесі, від 20 до 69% бездомних дітей можуть бути інфіковані ВІЛ – в основному, через небезпечне вживання ін’єкційних наркотиків та/або незахищені сексуальні контакти.

Визнаючи необхідність реагування на цю практично не охоплену сферу епідемії, AFEW розробив проект «Охорона здоров’я та профілактика ВІЛ-інфекції/ІПСШ серед дітей вулиці (Київ)», покликаний надати підтримку дітям і підліткам, які живуть на вулицях в Україні.

Мета проекту – зниження рівня ризикованих практик, що призводять до передачі ВІЛ-інфекції та/або ІПСШ, через пропаганду здорового способу життя та розширення доступу до медичних та психосоціальних послуг для цієї групи.

Основні заходи були спрямовані на створення в Києві Центру екстреної допомоги дітям, який функціонує на базі Київського міського центру соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді. Центр екстреної допомоги дітям був відкритий у лютому 2009 року і надає послуги молодим людям, що живуть і/або працюють на вулицях Києва. У центрі надаються наступні послуги:

  • Психологічна підтримка та консультування;
  • Допомога в отриманні документів або пошуку зниклих батьків та/або родичів шляхом направлення працівників у різні установи;
  • Доступ до медичних працівників та/або наркологів;
  • Навчальні та дозвіллєві програми для молоді (навчання читання та письма, уроки комп’ютерної грамотності).

У Центрі допомоги дітям працює мобільна аутріч-команда, яка виходить на вулиці і залучає у програму дітей з важкодоступних спільнот і надавати їм допомогу в отриманні необхідних послуг.

Додатковий компонент проекту, покликаний забезпечити довгострокову стійкість заходів для дітей вулиць, – проведення навчальних семінарів підвищення кваліфікації для соціальних працівників та інших фахівців, що надають допомогу дітям вулиць у Києві. Таким чином державні та неурядові структури зможуть більш адекватно реагувати на проблему надання медичної та психосоціальної допомоги молоді та пропонувати якісні та неупереджені послуги з догляду, навчання та підтримки.

У 2008 році вісім фахівців взяли участь у навчальній поїздці до Одеси та відвідали благодійний фонд «Дорога до дому», на базі якого працює культурно-освітній центр для дітей вулиць. У 2010 році менеджер проекту Анастасія Шебардіна, провела навчальну поїздку до Санкт-Петербургу для команди, до складу якої увійшли психологи, медичні фахівці, координатори проектів та Заступник директора Київського міського центру соціальних служб. Темою цього трьох-денного візиту було знайомлення з методами роботи з дітьми вулиць і з дітьми з сімей, що переживають кризу, що застосовуються в пілотних проектах в Санкт-Петербурзі. Учасники поїздки ознайомилися з роботою програм реабілітації для молодих людей молодше 20 років, які переживають труднощі, з роботою державних і неурядових служб, що надають послуги дітям, і поділилися досвідом з соціальними працівниками, педагогами, психологами, медичними фахівцями, спеціалістами в галузі реабілітації та споживання наркотиків і з юристами.

Також були організовані інші заходи, включаючи конкурс дитячих творчих робіт та майстер-класи для дітей вулиць в грудні 2009. Роботи учасників конкурсу були представлені на відкритій виставці. Крім того, в День дитини (2 червня) були організовані одноденні поїздки та творчі семінари для дітей. На всі ці заходи були запрошені журналісти, щоб за допомогою ЗМІ висвітлити проблеми дітей вулиць і довести цю інформацію до широкого кола читачів, глядачів і людей, які приймають рішення.

Основні результати в 2009-2010:

  • З лютого 2009 по березень 2010 року 500 дітей скористалися послугами Кризового центру. До кінця року в програмі Центру офіційно зареєструвалася і отримала повне профілювання 354 дитина.
  • Дітям надано 4516 індивідуальних послуг, таких як навчання, психологічне та інформаційне консультування, а також задоволення основних потреб: харчування, одяг і т.д.
  • 144 фахівця (медичні та соціальні працівники, аутріч-працівники та психологи) з державних установ та неурядових організацій пройшли навчання з питань профілактики, лікування, догляду та підтримки при ВІЛ в контексті роботи з дітьми вулиць.
  • Серед дітей поширено 3000 інформаційних листівок; на громадському транспорті розміщено 300 оголошень про роботу Центру.

Фінансування Кризового центру для дітей вулиць забезпечено в рамках поточного проекту до кінця 2010 року. AFEW-Україна розширює програму навчання фахівців міських медико-соціальних служб.

Крім того, AFEW-Україна розробив посібник, в якому представлені методи роботи та взаємодії з цією групою населення, а також інформаційні листівки для дітей і невеликі відеоролики з профілактичною інформацією.

Робота AFEW-Україна з уразливою молоддю в Україні в 2015 році.