Олена Воскресенська: «2018 був дуже активним і різноманітним роком для AFEW-Україна»

Олена Воскресенська, виконавчий директор МБФ «СНІД Фонд Схід-Захід» (AIDS Foundation East-West – AFEW-Україна) розповідає про основні досягнення організації в 2018 і планах на 2019 рік.

— Олено, розкажіть, яким був 2018 рік для AFEW-Україна?

— 2018 був дуже активним і різноманітним роком для AFEW-Україна. У цьому році ми посилили та розширили роботу по емпауерменту ключових груп населення, розвитку лідерів громад та сприяння діалогу між спільнотами. У роботі з підлітками, які вживають наркотики, в рамках проекту «Права та здоров’я уразливих груп населення: заповнюючи прогалини», особливу увагу ми приділили підготовці молодіжних лідерів. У 2018 році молоді активісти з чотирьох областей України розробляли власні проекти, а надані нами невеликі гранти дозволили молодим людям реалізувати проекти в своїх регіонах. Завдяки Національної платформі ключових спільнот, яку ми продовжуємо підтримувати, ми дізналися більше про потреби різних ключових груп населення – людей, які живуть з наркозалежністю, секс-працівників, ЛГБТ і колишніх ув’язнених, а також допомогли спільнотам розробити алгоритми комунікації, щоб голоси представників ключових груп з найвіддаленіших районів країни почули лідери спільнот.

 

Наприкінці року ми почали проект, спрямований на адвокатування гендерної рівності та захист прав ВІЛ-позитивних жінок у Києві та Черкасах, який підтримало Посольство Норвегії – новий донор для нашої організації.

— Які три основні досягнення за минулий рік ви можете визначити?

— З 2011 року AFEW-Україна працює з підлітками, які вживають наркотики, і я дуже пишаюся тим, що в 2018 році нам вдалося розширити цю роботу на малі міста і сільську місцевість України, завдяки проекту «Підлітки поза увагою: поліпшення доступу до інтегрованих ВІЛ-сервісних послуг для вразливих підлітків в Україні», за підтримки Французької міжнародної експертизи Ініціатива 5%. Проект реалізується у співпраці з Альянсом громадського здоров’я, і ​​на даний час послуги для підлітків, що вживають наркотики, ми надаємо в 28 невеликих містах семи областей України. Початкове дослідження проекту, яке на разі фіналізується, є першим у своєму роді не тільки в Україні, але, ймовірно, в більшості країн Східної Європи та Центральної Азії.

 

У 2018 році AFEW-Україна підтримав розробку стандартів реабілітації для Міністерства соціальної політики. Я дуже пишаюся тим, що нам вдалося зібрати хорошу команду експертів, в тому числі представницю спільноти людей, які живуть із наркозалежністю, для цієї роботи. Ми сподіваємося, що стандарти допоможуть поліпшити якість реабілітаційних послуг у країні на основі найкращих міжнародних практик, правозахисного підходу та потреб спільноти. Ми дуже розраховуємо на подальшу роботу в цьому напрямку не лише в Україні, але і в Грузії.

 

2018 рік був також дуже важливим роком для всіх ВІЛ-сервісних організацій, оскільки це був рік Міжнародної конференції зі СНІДу, яка пройшла в Нідерландах у липні. Як частина Мережі AFEW, спільно з секретаріатом AFEW Інтернешнл в Амстердамі, ми наполегливо працювали, щоб забезпечити максимальне залучення учасників регіону СЄЦА в конференцію та привернути увагу до нашого регіону. Я дуже рада, що нам вдалося підтримати участь у конференції великої делегації партнерів AFEW-Україна, у тому числі молодої активістки з Кропивницького, представниць і представників спільноти споживачів наркотиків і ВІЛ-позитивних жінок з України.

— Які плани у фонду на 2019 рік?

— У 2019 ми продовжимо роботу з молоддю в Україні, приділяючи особливу увагу їх активній участі в процесах прийняття рішень, включаючи моніторинг місцевих бюджетів. Я сподіваюся, що ми зможемо розширити нашу роботу, щоб включити в наші проекти підлітків в місцях позбавлення волі.

Розвиток дружньої для зменшення шкоди реабілітації залишається для нас пріоритетом, і ми будемо стимулювати зміни в існуючих реабілітаційних практиках в Україні та Грузії спільно з нашими партнерами. Крім того, ми дуже розраховуємо на більш тісну роботу з ВІЛ-позитивними жінками в Україні, запровадивши успішну модель безпосереднього втручання, вже апробовану в Києві, в Черкасах, і, можливо, в інших регіонах країни. У цьому році ми також плануємо переглянути наш стратегічний план, в якому будуть визначені пріоритети роботи AFEW-Україна на найближчі кілька років.