Грузинським чиновникам показали систему надання безперервних послуг для людей, які вживають наркотики

Провідні європейські країни істотно змінили ставлення до злочинів, пов’язаних з наркотиками, таких як вживання наркотиків, їх зберігання для особистого вживання та ін. З огляду на той факт, що наркозалежність, у першу чергу, хвороба, ці країни зосереджені на освітніх, профілактичних, лікувальних і реабілітаційних заходах , але не на покаранні наркозалежних людей. Проект «Права та здоров’я уразливих груп населення: заповнюючи прогалини» у Грузії спрямований на покращення послуг, до яких споживачі наркотиків можуть отримати доступ, а також дотримання їх прав шляхом зміни ставлення суспільства та державної політики.

МБФ «СНІД Фонд Схід-Захід» (AFEW-Україна) та партнери проекту в Грузії (Громадське об’єднання «Бемоні» і Танадгома – Інформаційно Медико-Психологічний Центр) також поділяють переконання, що залежність – це не злочин. Саме під такою назвою проходить адвокаційна кампанія в Грузії.

«Набагато ефективніше своєчасно надавати допомогу та підтримку, ніж боротися з наслідками», – каже Анастасія Шебардіна, старший менеджер проекту AFEW-Україна. «Це також дозволяє скорочувати витрати, які держава витрачає на лікування та утримання людей в тюрмах. Прикладом комплексної допомоги може бути система послуг, створена в Кахетинському регіоні в Грузії: програма зменшення шкоди для споживачів наркотиків, соціальне бюро для соціального супроводу, реабілітаційний центр і соціальне підприємство (кафе)».

Реабілітаційний центр для споживачів наркотиків, який відкрив «Танадгома», є першим і єдиним стаціонарним реабілітаційним центром в країні з безкоштовними послугами для клієнтів. Крім соціальних, психологічних і медичних послуг споживачі наркотиків також можуть отримати практичні навички роботи в соціальному кафе, відкритому «Бемоні» в Телаві.

Ми вирішили, що краще один раз побачити, ніж сто разів почути, і тому 16 лютого організували ознайомлювальний візит для представників Міністерства юстиції, Центру по попередженню злочинності, Міністерства з виконання покарань і пробації, Національної служби пробації в Грузії та журналістів. Вперше чиновники побачили, яким чином може бути організована система надання безперервних послуг для людей, які вживають наркотики, обговорили переваги співпраці громадських організацій та державних установ, а також безпосередньо поспілкувалися з людьми, для яких і були створені ці послуги.

Інга Сарджвеладзе, Начальник соціальної служби пенітенціарного департаменту Міністерства з виконання покарань і пробації: «Мене вражає те, як НУО, такі як «Бемоні» та «Танадгома», підтримують активну співпрацю з державними організаціями, і при цьому завжди відстоюють свої переконання, ні за яких обставин їм не зраджуючи».