В Україні пройшов профілактичний квест для підлітків груп ризику

Підлітки груп ризику (ПГР) продовжують залишатися однією з уразливих груп населення до епідемії ВІЛ/СНІДу в Україні. Загальна кількість ПГР оцінюється в 129 000 чоловік у віці від 10 до 19 років включно, з них 21 700 – це споживачі ін’єкційних наркотиків. У них високий рівень статевої активності, вони практикують часту зміну партнерів і ризиковані статеві практики, але лише кожен другий (48%) правильно визначає шляхи запобігання інфікування ВІЛ[1].

Не дивлячись на це, проектів, спрямованих на роботу з ПГР, досить небагато. Один з них – проект «Права та здоров’я уразливих груп населення: заповнюючи прогалини», який реалізується AFEW-Україна з 2011 року. Основною цільовою групою проекту в нашій країні є підлітки, які мають досвід вживання психоактивних речовин. У рамках проекту в 4 регіонах вже кілька років свої послуги надають Соціальне бюро «Лілія», Центр дружній до молоді «Альтаїр», Соціальний будинок «Компас» і Центр соціально-психологічної допомоги «Діалог». Однією з сильних сторін роботи проекту є розвинені партнерські мережі в кожному з регіонів проекту, а також тісна співпраця співробітників соціальних бюро з колегами з інших регіонів. Саме з такого співробітництва і народилася ідея квесту.

Проведення профілактичних квестів завжди було родзинкою роботи харківського «Компаса». Квест – це не просто змагання, це ще й інтерактивний спосіб отримати знання, можливість провести час з ровесниками та повеселитися. У цьому році виникла смілива ідея провести квест спільно з регіональними управліннями національної поліції паралельно у двох містах. Обов’язковою було також участь партнерських державних установ і недержавних організацій.

«У 15 років підліток – не злочинець, він пізнає світ, вирішує, що є добро, а що зло. Наше завдання вчасно показати підлітку різні сторони життя, дати можливість зрозуміти інші варіанти життєвої позиції. Тому цей квест – це не тільки цікаво і пізнавально, це можливість побачити звичний світ з іншого ракурсу – очима поліцейського», – вважає Володимир Казусь, президент БО «Харківський благодійний фонд «Благо».

Метою квесту було знайомство ПГР з організаціями та установами, які захищають їх права та інтереси в Харкові та Чернівцях і де підліткам можуть допомогти вирішити проблеми і надати підтримку. Крім того квест був ще одним кроком у налагодженні діалогу між патрульними поліцейськими і ПГР. Частина завдань квесту також була спрямована на формування здорового способу життя підлітків.

«Діти й молодь, незалежно від свого соціального статусу, моделі поведінки тощо, мають право на отримання якісної та своєчасної допомоги в збереженні свого здоров’я, адже це і є запорукою їх безпеки та прямим обов’язком виконавчих місцевих органів влади», – говорить Володимир Середюк, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради, голова Координаційної ради з питань наркополітики і протидії наркоманії та її наслідків на території м. Чернівців.

29 вересня одночасно в Харкові та Чернівцях у рамках проекту «Права та здоров’я уразливих груп населення: заповнюючи прогалини» пройшов профілактичний квест для підлітків, в тому числі підлітків груп ризику, «Схід-Захід разом. Наркотики? Не моя тема!». У кожному місті у квесті брали участь по 5 команд. До складу кожної команди увійшли 2 патрульних інспектора та 2 підлітка-клієнта соціальних бюро. Переміщення команд локаціями міста проходило на патрульних машинах. Між містами підтримувався постійний онлайн-зв’язок.

Марина Кульбачна, начальник відділу зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції в м. Харків, лейтенант поліції: «Даний профілактичний квест – це не тільки цікаво і пізнавально, це можливість підліткам побувати разом з патрульними поліцейськими в одній команді і подивитися на них з іншого ракурсу».

По закінченню квесту естафета щодо його проведення була передана Кропивницькому та Полтаві, де також реалізовується проект «Права та здоров’я уразливих груп населення: заповнюючи прогалини».

Максим, клієнт проекту, Харків: «Спочатку я навіть уявити не міг, що я з патрульними буду в одній команді. Уже під час знайомства мені дуже сподобалося. Вважаю, що це був один з найкращих моїх квестів у життя».

Про те, як квест проходив у Харкові, дивіться також у сюжеті ІА «Інформ Бюро»:

[1] http://knowledge.org.ua/file/buklet-otsinka-chyselnosti-pidlitkiv-hrup-ryzyku/