Учасники навчального курсу з захисту прав дітей взяли участь у навчальному візиті у Польщу

13-19 грудня 2015 р. відбувся навчальний візит у Польщу. Його метою було на практиці ознайомитись із забезпеченням прав дітей та молоді груп ризику та системою надання профілактичних, соціально-психологічних та корекційних послуг у Польщі і в подальшому – вдосконалення системи роботи з дітьми та молоддю груп ризику в Україні на регіональному та національному рівнях.

Серед 12 учасників навчального візиту були представники НУО та державних установ, юристи, викладач, соціальні працівники тощо. Навчальний візит було заплановано для групи найуспішніших учасників навчального курсу «Захист та забезпечення прав дітей та молоді груп ризику». Курс проходив протягом березня-жовтня 2015 р. у рамках проекту «Захист та забезпечення прав дітей та молоді груп ризику», реалізованому ГО «Центр інформації про права людини» за підтримки МФБ «СНІД Фонд Схід-Захід» (AFEW-Україна) у співпраці з Міжнародною школою прав людини і громадських дій та Освітнім домом прав людини – Чернігів та за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерланди. Ключовим партнером навчального візиту з боку приймаючої (польської сторони) став Гельсінський Фонд з Прав Людини (ГФПЛ).

У рамках навчального візиту його учасники відвідали такі організації, як ГФПЛ, Сімейна Консультація профілактики, лікування та терапії залежностей Асоціації Монар, Центр соціотерапії “Спільний дім” (Вільга), Польська Мережа Наркополітики, Притулок для неповнолітніх та Виправний центр для неповнолітніх (Фаленіца), НУО “Критика Політична”, Асоціація “Група Педагогіки та Соціальної Анімації Прага Північ”, Національне Бюро у Справах Протидії Наркоманії.

DSC02616

Завдяки навчальному візиту випускники навчального курсу «Захист та забезпечення прав дітей та молоді груп ризику» мали змогу на практиці ознайомитись із польською системою роботи із вразливими дітьми та молоддю, зрозуміли ключові принципи та засади ювенальної юстиції та роботи сімейних судів, а також особливості реабілітації, ресоціалізації та адаптації деморалізованих [1], та/або схильних до деморалізації неповнолітніх. Завдяки відвідуванню різних організацій, які працюють з дітьми та молоддю у Варшаві та поблизу міста, та зустрічам із персоналом та вихованцями/клієнтами таких закладів, учасники навчального візиту побачили роботу різних соціальних моделей надання психо-соціальних та реабілітаційних послуг, відкрили свої горизонти та отримали натхнення на подальші дії та зміни в Україні.

«Цікаво та корисно було познайомитися з польською моделлю допомоги неповнолітнім, які перебувають в умовах деморалізації», – ділиться враженнями від поїздки Валентина Присяжнюк, соціальний педагог Центру професійно-технічної освіти м. Житомира. «Кожен з компонентів цієї системи вразив по-своєму: Центр Соціотерапії «Спільний дім» – ідеєю та «бомбочкою» [прим. – можливість, надана дитині, коли він або вона можуть самостійно обрати день для того, щоб прогуляти школу]; педагоги вулиці – відданістю дітям та «мобільною школою» [прим. – інтерактивна рухома навчально-пізнавальна виставка для дітей]; директор притулку та виправного закладу Ромуальд Садовські – гуманізмом, любов’ю та відданістю своїй справі, «ангелами та демонами» [прим. – мається на увазі використання метафори католицизму для аналізу негативних та позитивних тенденцій до змін поведінки та розвитку людини]; заклади протидії наркоманії – комплексністю, багатоплановістю та орієнтацією на якість надаваних послуг. А уся система допомоги дітям груп ризику вразила філософією, що за злочини дитини несе відповідальність суспільство дорослих. Тому змінювати наші підходи до роботи з цієї теми пропоную зі створення умов для усвідомлення дорослими цієї істини».

Учасники налагодили партнерські зв’язки із польськими громадськими та урядовими організаціями і після повернення в Україну планують використовувати здобуті знання та навички для покращення своєї роботи та для планування подальших проектів та послуг для та в інтересах підлітків груп ризику.

Наталя Новик, менеджер проектів ГО «Центр інформації про права людини» була вражена побаченим: «Досі не вірю, що так може бути. Коли ми були у виправному центрі в Фалєниці, то я подумала, що це все театралізована постановка і директор «грає на публіку». Але потім я зрозуміла, що це в Польщі підхід такий – любити і поважати «проблемних» дітей, а не карати та ізолювати їх, як це роблять в Україні».

DSC02839

Окрему подяку AFEW-Україна та учасники стажування висловлюють Ользі Саломатовій, експерту ГФПЛ, яка зробила поїздку насиченою, корисною та цікавою. Крім того, важливо пригадати, що саме минулорічний візит групи партнерів AFEW-України в Польщу надихнув нас на розробку та створення спільного курсу із забезпечення прав підлітків груп ризику, тому ця подорож фахівців є гарним продовженням українсько-польської співпраці, яка, ми сподіваємось, продовжуватиметься і надалі.

[1] Унікальним для польської системи соціально-психологічної та правової допомоги є відображене в нормативно-правовій базі поняття “деморалізації”, яке визначає вразливість дитини та/чи підлітка відповідно до його/її ризикованої поведінки та ризиків, пов’язаних із умовами проживання, навчання, проведення вільного часу та оточенням.