У Грузії пройшла літня школа з прав людини

15-19 липня в Лопоті, Грузія, пройшла перша літня школа з прав людини “Залежність – не злочин”. Метою заходу було поліпшення взаємодії урядових та неурядових організацій у сфері захисту прав людини, зокрема, споживачів наркотиків.

П’ятиденна літня школа з прав людини стала важливим заходом в рамках підготовки до національної адвокаційної кампанії “Залежність – не злочин”, яка стартує в Грузії вже завтра. Тренерами літньої школи виступили фахівці з великим практичним досвідом роботи:
Олександра Делеменчук, тренер, сертифікована Радою Європи, ОБСЄ/БДІПЛ та Фронтлайн Дефендерс (Київ, Україна) ознайомила учасників з концепцією прав людини та запропонувала їм подивитися на роботу з наркозалежними через призму правозахисної роботи; передала учасникам практичні навички в галузі використання механізмів захисту прав людини для роботи з наркозалежними, а також ознайомила учасників з концепцією безпечної правозахисної роботи.
Світлана Валько, координатор польових місій “International Partnership for Human Rights” (Київ, Україна) й Агіт Мірзоєв, Виконавчий директор Аналітичного Центру міжетнічного співробітництва та консультацій, тренер з протидії злочинам на ґрунті ненависті ОБСЄ/БДІПЛ (Тбілісі, Грузія) ознайомили учасників з успішним світовим досвідом впровадження зниження шкоди; продемонстрували різноманітність підходів до лікування та реабілітації наркозалежних; зробили порівняльний аналіз епідеміологічних, юридичних і суспільних завдань зменшення шкоди.
Марина Говорухіна, PR директор Центру інформації про права людини (Київ, Україна) навчила ефективно доносити інформацію за допомогою виступів і текстів та роботі зі ЗМІ.

Краща літня школа, в якій я взяв участь, була проведена на Лопоті, отримані там знання вельми хороші і їх можна використовувати на практиці“, – написав по завершенню учасник літньої школи Дімітрі Нозадзе. “Величезне спасибі організаторам і всім іншим, хто займався підготовкою до тренінгу. Окремо слід відзначити наших тренерів – спасибі їм, адже рідко буває, коли приємне поєднується із корисним. Але на Лопоті було так.”

Крім офіційної частини програми, була ще також неформальна, але не менш корисна і насичена. На 5 днів тренери та організатори перетворилися на представників давньогрецького Олімпу, а учасники – в аргонавтів, які вирушили у захоплюючу подорож по золоте руно. 6 команд, 6 кольорів, 6 кораблів і 1 мета. Конкурси, квест “Загроза безпеці”, викрадення, передбачення, хитромудрі загадки – через все це треба було пройти, щоб роздобути золоте руно і вирвати перемогу.

Літній табір став для мене незабутнім і безцінним життєвим досвідом“, – поділився враженнями Олександр Гвіндадзе, учасник літньої школи. “Найцікавішим сегментом стала гейміфікація, що дозволила моментами з головою поринути у процес і втратити зв’язок з реальністю. Несамовитий стук у закрите вікно, поки ми вирішували, що взяти з оточеного офісу – забути це неможливо.”

Фінальним етапом літньої школи стало постановочне судове засідання Європейського суду – з адвокатами позивача, відповідача, експертами, свідками і навіть ЗМІ. Саме під час суду особливо знадобилися вся інформація, отримана протягом попередніх днів. Через призму прав людини і отриманих знань і навичок, учасники ретельно підготувалися відстоювати свої позиції, давати правову оцінку ситуації, давати прес-конференції і навіть випустили 2 номери газети! Саме суд став вирішальним етапом у змаганні 6 команд. Команда переможців отримала призи, а всі інші – досвід, нових партнерів, натхнення і незабутні враження.

Олександра Делеменчук резюмує: “Вважаю проведення подібних шкіл надзвичайно важливим, оскільки знання про права людини потрібні не тільки правникам, але і соціальним робітникам і іншим представникам галузевих НУО. Що стосується процесу організації школи, то можу сказати лише одне: маю 10 років тренерського досвіду, але цей захід змусив мене по новому подивитись на неформальну освіту“.

Літня школа пройшла в рамках проекту «Права та здоров’я уразливих груп населення: заповнюючи прогалини», який реалізує МБФ «СНІД Фонд Схід Захід» (AFEW-Україна) у співпраці з Громадським об’єднанням «Бемоні», Танадгомой – Інформаційно Медико-Психологічним Центром та НУО «Світ толерантності». Проект реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерланди.