
Наприкінці цієї весни ми зібрали активістів і лідерів проекту «Права та здоров’я уразливих груп населення: заповнюючи прогалини» з Кропивницького, Полтави, Харкова та Чернівців у наметовому містечку на базі Навчального центру оперативно-рятувальної служби цивільного захисту під Харковом. Місце обрали не випадково – далеко від міста і в незвичайному місці. Однією з цілей табору було навчити підлітків писати проекти та готувати власні заявки. Проекти, які народилися під час табору, пізніше взяли участь в конкурсі малих грантів AFEW-Україна. Важливою умовою було не тільки те, що підлітки самі описували мету, результати та індикатори виконання їх проектів, а й те, що в подальшому, вони будуть самі їх і реалізовувати. Основною метою проектів є пропаганда здорового способу життя та збереження сексуально-репродуктивного здоров’я підлітків, які вживають наркотики.
Одним з таких проектів став проект «Безпечне місто», який реалізується командою лідерів з Чернівців. У цьому їм допомагають співробітники Центру соціально-психологічної допомоги «Діалог» (ЧБФ «Нова сім’я»). Ідея проекту – розповісти підліткам про сервіси та послуги, які вони можуть отримати в Чернівцях. Націлений проект на учнів підлітків 14-19 років, які мають досвід вживання наркотиків і до Чернівців переїхали з інших міст, тому можуть не знати, куди звернутися в разі потреби. Форму для цього обрали особливу – серію піших екскурсій по місту на станції: установи та організації, що надають послуги. Станції відбирали самі лідери – Центр СНІДу, Міська рада, Центр відділу у справах сім’ї, дітей та молоді, Управління патрульної поліції та ін.
Кожна екскурсія триває 2-3 години і складається з двох частин. Перша – історичні та сучасні факти з історії міста, опису історії будівель, де розміщені станції. Друга частина – інформація про безпечну поведінку й існуючий пакет послуг для підлітків, які мають досвід вживання психоактивних речовин. Також учасники екскурсій знайомляться з фахівцями, які працюють на станціях, дізнаються, хто чим саме займається і графік їх роботи. На кожній станції підлітки також дізнаються щось про ВІЛ і наркотики. Так, в Міській раді їм розповідали, що таке наркополітика та яка вона в Чернівцях.
Федір – один з найактивніших лідерів проекту в Чернівцях. Разом з іншими хлопцями він придумав і тепер реалізує проект «Безпечне місто».
На питання, чим проект цікавий молоді, Федір відповідає: «Зустрічі з фахівцями проходять в неформальному діалозі. Можна бачити яка і в чому їх роль, і вже не боятися самому туди звернутися або порадити другу».
Крім того активісти створили чат, де підлітки можуть обговорити побачене, поставити питання та навіть поділитися тим, до якого спеціаліста вони б звернулися, а до якого – ні.
В кінці кожної серії екскурсій з 5 станцій хлопців чекає квест. Під час квесту необхідно пройти всі станції та показати, що з того, що розповідали иа показували, запам’яталося. Питання та завдання квесту придумують самі фахівці, які працюють на станціях. Наприкінці квесту підліток потрапляє в Центр «Діалог». Там він отримує невеликі сувеніри, а також може поставити будь-які питання, що цікавлять його або її, і стати клієнтом Центру.
Під час нашого моніторингового візиту до Чернівців проходить екскурсія в Управління патрульної поліції. Разом із лідерами проекту, підлітками та співробітниками «Діалогу» у нас є можливість дізнатися про досить новий підрозділ Національної поліції, який в місті Чернівці працює лише з 2016 року.
«Поліція – молода для нас структура, а значить, у них менше упереджень до правильності життя молодих людей. Молоді цікаво бачити, як вони працюють. І для людини, яка має досвід вживання наркотиків, побувати на території поліції як гість стимулює до роздумів. Плюс також те, що у Фонду дружні стосунки з поліцією», – пояснює Федір вибір Управління патрульної поліції для екскурсії.
У поліції нам розповідають про її роботі, кажуть про ситуацію в місті й області, наводять статистику по ДТП. Крім того у хлопців є унікальна можливість випробувати на собі «алко-окуляри» – окуляри, в яких використовуються лінзи, які викривляють сприйняття навколишнього середовища й одночасно дають можливість на тверезий розум відчути стан людини, вживши алкоголь. У таких окулярах кожен – а спробувати захотіли всі – міг виконати завдання і навіть написати обіцянку не сідати за кермо після вживання алкоголю. Також підлітки можуть поміряти уніформу, бронежилети та поспілкуватися з патрульними, що вони і роблять. В кінці екскурсії нас чекає зустріч з Начальником управління патрульної поліції. Артур Шкроб, наймолодший начальник управління в Україні, вміє тримати увагу підлітків. Посадивши наймолодшого з учасників екскурсії в своє крісло і давши йому можливість ненадовго покерувати патрульною поліцією, пан Шкроб розповів про роботу управління, свій досвід і роботі поліції.
Фінальні фотографії – і ось ми вже прощаємося зі співробітниками цієї станції й активно обговорюємо, що кому більше сподобалося. Видно, що підліткам було цікаво, а патрульна поліція перестала бути страшним місцем, де можуть виключно покарати, але не допомогти.
Ця екскурсія – одна з багатьох, які до Нового року пройдуть в Чернівцях. Планується, що таких серій піших екскурсій буде 10. Крім цільової аудиторії цього міні-проекту, він важливий ще й для групи активістів, які його впроваджують.
Федір ділиться: «Можливість реалізації власного проекту дає колосальний досвід по впровадженню своїх ідей».
Сподіваємося, нових і успішно реалізованих ідей у активістів буде ще багато.
Дякуємо за допомогу в створенні матеріалу Управлінню патрульної поліції Чернівецької області та Центру соціально-психологічної допомоги «Діалог» (ЧБФ «Нова сім’я»).