Центр «Компас» у Харкові, Україна: коли поліцейський стає дядьком

«Я часто приходжу сюди, – каже старший інспектор відділу ювенальної превенції Національної поліції Харківської області, Україна, Андрій Стаднік, сидячи за столом в Центрі денного перебування для дітей і молоді «Компас» у Харківському міському благодійному фонді «Благо». Він посміхається та показує на стіл. – Дивіться, у мене тут навіть є своя власна чашка…»

Андрій Стаднік почав працювати в правоохоронних органах у 1998 році. Він каже, що зараз дуже задоволений своєю роботою. У «Компасі» він зустрічає багатьох дітей, які вдячні за те, що їх не відправили до в’язниці, і полісмену подобається їм допомагати. Постійні клієнти центру навіть неформально називають його дядьком Андрієм.

18-річний Олександр сидить навпроти Андрія, за тим же столом. Сашко – один із героїв фільму, який знімали про центр «Компас» кілька років тому. Якось Андрій Стаднік його затримав, і тоді хлопець був під наглядом поліції протягом деякого часу. Тепер, після соціального супроводу в «Компасі», Олександру набагато краще. Він навіть знайшов роботу охоронця.

«Тепер я навіть відчуваю себе колегою Андрія», – посміхається Сашко.

«Кількість кримінальних справ, скоєних неповнолітніми, за останні роки значно зменшилася. Це відбувається через те, що ювенальна поліція співпрацює з молодіжним центром, який клієнтами соціальний супровід. Такі альтернативні способи підтримки є більш конструктивними та більш ефективними, – розповідає нам старший інспектор відділу ювенальної превенції Нацполіціі. – Раніше було 2000 випадків на рік, а тепер їх 362. Формули речовин, які циркулюють на вулицях, змінюються так швидко, що молоді люди часто не можуть бути притягнуті до відповідальності, а надаючи їм можливість і альтернативу інших варіантів, молоді люди мають менше проблем, а також створюють менше проблем для суспільства, в якому живуть».

^697F210AFB8C02C3A3F4184A5AE80B72E3D166FFB52A1182F7^pimgpsh_fullsize_distr

Візит у “Компас”

В області всього є 492 000 дітей. 897 сімей перебувають під контролем відділу ювенальної превенції в Харківській області. Поліція перевіряє ці сім’ї, дивиться, як вони живуть, чи бувають випадки жорстокого поводження з дітьми або фінансові проблеми тощо. Харківська ювенальна поліція також запрошує колег з інших невеликих міст чи сіл і вчить їх працювати з центром «Компас». У рамках цієї співпраці з’ясували, що молодим людям з регіону часто нелегко добиратися в «Компас», оскільки Харків знаходиться занадто далеко від них територіально. Тому зараз раз на тиждень соціальний працівник центру подорожує по селах, де консультує молодих людей, які потребують допомоги.

Харківський міський благодійний фонд «Благо» має довгу історію роботи з ключовими групами населення, в тому числі споживачами наркотиків, секс-працівниками, чоловіками, які мають секс з чоловіками, і дітьми вулиці. Організація почала працювати з підлітками, які вживають наркотики, з 2012 року в рамках проекту «Права та здоров’я уразливих груп населення: заповнюючи прогалини» при підтримці МБФ «СНІД Фонд Схід-Захід» (AIDS Foundation East-West – AFEW-Україна). Проект «Права та здоров’я уразливих груп населення: заповнюючи прогалини» підтримав відкриття центру «Компас», який надає послуги підліткам груп ризику і молодим людям, приділяючи особливу увагу молоді, яка вживає наркотики. Центр пропонує психологічні консультаційні послуги, медичну допомогу, а також тестування на ВІЛ, гепатит B і C. Це центр денного перебування для дітей і молоді з соціальними працівниками, психологами і медичними працівниками. Центр надає послуги із соціального супроводу для молоді, яка вживає наркотики, а також працює з молоддю у виховних колоніях і в професійно-технічних училищах.

Джерело: AIDS Foundation East-West (AFEW)