
Співробітники українських НУО ознайомилися з польською моделлю системи опіки над підлітками груп ризику.
24-30 листопада 2014 у Польщі пройшли стажування представники неурядових організацій з України. Метою поїздки було ознайомитися з польською системою опіки над дітьми, які перебувають під загрозою деморалізації та деморалізованими. Навчальна поїздка була організована МБФ «СНІД Фонд Схід-Захід» (AFEW-Україна) і Гельсінським фондом з прав людини (ГФПЛ).
Деморалізація – це комплексне поняття, яке включає порушення соціальних і правових норм підлітком, проблеми в комунікації з оточенням і/або демонстрація ризикової поведінки, у т.ч. вживання психоактивних речовин. Польська система опіки над дітьми, які перебувають під загрозою деморалізації і деморалізованими, є альтернативою українській системі, яка більшою мірою базується не на ресоціалізації дітей, а на їх покаранні за будь-які проступки. Досвід Польщі важливий у світлі спільного з Україною радянського минулого і гострою необхідністю реформувати українську систему опіки над підлітками груп ризику.
Особливістю Польщі є відсутність колоній для неповнолітніх. Замість них є виховні та виправні центри. За словами Ельжбети Чиж, експерта ГФПЛ, координатора міжнародних програм з прав дитини, у Польщі дітей «головне не покарати, а ресоціалізувати».
Для ознайомлення з польською системою за час стажування її учасники змогли ознайомитися з роботою таких організацій та установ, як ГФПЛ; Польська Мережа наркополітики; Сімейна Консультація лікування і терапії залежностей Асоціації Монар; Районне Управління Поліції Варшава-Воля; Асоціація «Група Педагогіки і Соціальної Анімація Прага Північ»; Кураторська судова служба, що виконує рішення в сімейних справах і справах неповнолітніх Суду Центрального району м. Варшави; Притулок для неповнолітніх та Виправний Центр для неповнолітніх (Warszawa – Falenica); Національне Бюро у Справах Протидії Наркоманії; Центр соціотерапії «Спільний Дім» в Вільзі.
Учасники також дізналися про:
- роль поліції в профілактиці деморалізації та злочинності серед неповнолітніх, взаємодія поліції зі школами, НУО та іншими інституціями;
- компетенцію сімейного суду та роль судового куратора в системі опіки над дитиною;
- місце та завдання в системі виробництва у справах неповнолітніх притулків та виправних центрів;
програми та процедури Національного Бюро у Справах Протидії Наркоманії, що стосуються неповнолітніх та молоді в контексті профілактики і лікування; їх взаємодія з НУО; стандарти сертифікації; - роль і завдання стаціонарних установ, що знаходяться у віданні НУО, в системі допомоги дітям, схильних до ризику деморалізації.
Однією з багатьох успішних ініціатив, які відвідали учасники була стрітворкерська (букв. – та, що пряцює на вулиці) Асоціація «Група Педагогіки та Соціальної Анімацію Прага Північ», створена в 1997 р. Асоціація об’єднує соціальних педагогів, які у вуличних умовах вчать дітей виходити за рамки звичного способу життя, планувати і брати на себе відповідальність.
Групи дітей за підтримки вуличних педагогів самостійно планують заняття, проведення дозвілля і навіть суспільно корисні арт-заходи (арт-інсталяції, графіті, виготовлення та встановлення пам’ятників!). Навіть робота з чиновниками або спонсорами може проходити за активної участі дітей або навіть з їх ініціативи. Окремо проходить робота з вчителями, батьками, сімейними кураторами та іншими значущими для дітей дорослими. Досвід організації виявився настільки цікавий, що співпрацю з нею планується продовжити й надалі.
Також учасників зацікавила робота, яка ведеться в Притулку і Виправному центрі для неповнолітніх (Warszawa – Falenica) під керівництвом пана Ромуальда Садовскі.
«Я не виправдовую їх [дітей в центрі] поведінку, але я поясню їх злу поведінку. Я ніколи не скажу, що це вони злі, я скажу – зла поведінка, що пояснюється травмами в житті », – говорить пан Садовскі, який є директором з 1992 р.
На такому ставленні ґрунтується вся робота установи, яка вражає своєю відмінністю від колоній для неповнолітніх в Україні. У Центрі в даний час перебуває всього 26 осіб, що дозволяє знайти індивідуальний підхід до кожного. Робота з вихованками ведеться дуже різнопланова: психологічна підтримка і робота з батьками, навчання прикладним спеціальностями і допомогу в плануванні життя після виходу з установи. Вражає той факт, що 90% дівчат з Центру не здійснюють повторних злочинів.
Складно переоцінити значення нового досвіду для учасників поїздки. Учасники навчального візиту відзначають його важливість, актуальність і продуктивність. Ще одним позитивним моментом стала «можливість взаємодії між партнерами», – зазначила фахівець з Чернівців. І вже під час підбиття підсумків візиту його учасники, натхненні новим досвідом, висловили ідеї для роботи і визначили пріоритети на найближчі час.
Окрему подяку AFEW-Україна та учасники стажування висловлюють Ользі Саломатовій, експерту ГФПЛ, яка зробила все, щоб поїздка була корисною, ефективною і цікавою.