Слухаємо одна одну та вчимося

У Грузії на фестивалях і в клубах дівчата, які вживають наркотики, дуже часто стикаються з насильством, у тому числі фізичним і сексуальним, а значить — з незапланованими вагітностями, різними травмами та інфекціями.

З метою підвищення обізнаності серед молодих жінок, які вживають наркотики, про репродуктивне здоров’я, права та різні послуги, які вони можуть отримати, «Мандала», організація, створена на базі спільноти молодих споживачів наркотиків, організувала Клуб здоров’я «Папая». Проєкт допомагає молодим дівчатам і перенаправляє їх в ті організації, які надають послуги потрібних фахівців, наприклад, гінеколога.

Допомогти жінкам стало можливо завдяки підтримці Міжнародного благодійного фонду «СНІД Фонд Схід-Захід» (AFEW-Україна) в рамках проєкту «Права та здоров’я уразливих груп населення: заповнюючи прогалини».

«Мандала» — організація, створена на базі спільноти молодих споживачів наркотиків, у Тбілісі, столиці Грузії, основна мета якої — надання послуг зі зменшення шкоди під час музичних фестивалів, де завжди існує ризик інтоксикації, передозувань і незахищеного сексу. На таких заходах команда волонтерів «мандалавців» завжди озброєна інформаційними матеріалами про універсальні правила безпеки, пов’язані зі споживанням наркотиків. У дружній атмосфері, в спеціальному наметі, розташованої поблизу фестивальних майданчиків, любителі музики можуть безкоштовно отримати швидку консультацію, презервативи, питну воду та протестувати наркотики.

Координаторка цього проєкта – Маріам Убілава.

— Маріам, як народилася ідея «Папаї»?

— У 2018 році, ми, представники спільноти людей, які вживають наркотики, зустрівшись в простій, неформальній обстановці, розговорилися і виявили, що нас об’єднують схожі історії, про які ми часто мовчимо. Нам соромно їх розповідати. Багато хто не хоче говорити про те, що і як вживають, про своє сексуальне життя. Дівчата бояться громадського осуду.

І тоді ми подумали, що було б добре створити довірчу обстановку клубного формату, де дівчата зможуть збиратися, вільно говорити та ділитися досвідом. Адже коли говориш відкрито, ідентифікуєш проблему, то це може стати першим кроком до її вирішення.

У Клубі ми щомісяця зустрічаємося, спілкуємося, слухаємо та вчимося одна в одної, обговорюємо нагальні проблеми, дивимося фільми, які допомагають дівчатам поміркувати на теми, пов’язані з вживанням наркотиків, репродуктивними правами та послугами для жінок, які вони не доотримують в реальності.

— На чому намагаєтеся більше акцентувати увагу під час своїх зустрічей?

Ми впевнені, що молода жінка повинна знати — презерватив не може захистити її від всіх бід. Вона повинна пам’ятати, що після вживання наркотиків, вона більше ризикує стати жертвою насильства. Існує комбінація наркотиків, що призводить до «відключки», втрати пам’яті. У такому стані дівчина може виявитися в пастці психологічного та фізичного насильства.

Крім «традиційних» проблем, з якими стикаються дівчата у всьому світі (негативні наслідки незахищеного сексу, насильство) для Грузії характерна ще одна проблема. У нашій країні, в силу культурних традицій, чоловік займає домінантну роль у суспільстві. Сучасні дівчата, намагаючись бути «на рівних» з чоловіками і довести, що вони не слабкіші, часто вживають рівну з чоловічою дозу, не дивлячись на досвід вживання та фізичні фактори. А вживання занадто великої для жінки дози може призвести до інтоксикації або смерті.

— Які питання дівчата ставлять найчастіше на зустрічах?

Ми помітили, що для дівчат особливо важливі питання про те, як уникнути небажаного сексу, насильства та стигми, пов’язаної з їх сексуальною поведінкою. Наприклад, в Клубі була дівчина, яка пережила сильний стрес після одного музфестивалю вона прийняла невідому речовину та не пам’ятала про свій сексуальний досвід після вживання, а також боялася завагітніти.

Також дівчата часто запитують наших тренерів: чому потрібно знати свої права по сексуальному і репродуктивному здоров’ю? Як впливає контрацепція та вживання психоактивних речовин на організм жінок наприклад, що станеться, якщо прийняти екстазі під час менструації? Звичайно, відповіді на ці питання можна знайти в Google, але перевірену і точнішу інформацію краще почути від фахівця. Цим і цінні наші семінари.

— Які послуги ви надаєте молодим жінкам крім фестивалів і як можна вас знайти?

— На фестивалях волонтери «Мандали» роздають візитки і потім спілкуються з молодими людьми в закритій групі на Facebook. А нашу сторінку в Facebook можна знайти за посиланням: https://www.facebook.com/dancewithmandala/.

До нас у «Мандалу» часто приходять для отримання безкоштовних консультацій різні клієнти, але за допомогою Клубу ми змогли розширити роботу саме з молодими жінками, яких ми потім перенаправляємо в різні НУО, медичні установи. Дуже шкода, що при супроводі дівчат, ми помічаємо байдужість лікарів до молодих, але насправді дуже вразливих пацієнтів. У нас прийнято ввічливо ставляться до літніх, а з молодими людьми це, виходить, не обов’язково.

Ми молоді, але потребуємо інформації, у статевому вихованні. Ми ще не знаємо, як правильно поводити себе в клініках, як оформляти документи.

Хоча, зазначу, що за допомогою проєкту ми познайомилися і з лікарями, чуйними до проблем жінок, що вживають наркотики. Одна лікар-гінеколог досі надає безкоштовні послуги дівчатам «Папаї», за що ми дуже вдячні.

Авторка: Ірма Кахурашвілі.

Матеріал підготовлений для AFEW International.