
Підводячи підсумки роботи 5-річного проекту “Права та здоров’я уразливих груп населення: заповнюючи прогалини” в Україні, до нас прийшло розуміння того, що простої презентації результатів проекту недостатньо.
Було зроблено багато, але попереду ще довгий шлях, на якому доведеться зробити набагато більше. AFEW-Україна та партнери отримали колосальні знання та досвід, і саме зараз, як ніколи, прийшов час для рішучих дій. Саме тому девіз фінальної конференції “Від знань до дій” (#FromKnowledgeToActions) добре описує основну її мету – поділитися конкретними, заснованими на доказах, ефективними інструментами роботи з практиками, які працюють з ключовою групою проекту – дітьми та підлітками груп ризику.
18-20 листопада 2015 року Міжнародна науково-практична конференція «Ефективні підходи в роботі з підлітками, які мають досвід вживання психоактивних речовин» у Києві зібрала понад 200 фахівців з 10 країн світу, які представили понад 20 методик та інструментів по роботі та допомозі підліткам та молоді віком від 14 до 24 років. Основними темами конференції стали: адаптація підходів зменшення шкоди до роботи з неповнолітніми споживачами наркотиків, орієнтовані на вирішення підходи в роботі з неповнолітніми, методика сімейних групових конференцій, ефективні методи роботи у виправних колоніях, моделі роботи з батьками в період дорослішання дитини, психокорекційні та реабілітаційні програми в роботі з підлітками. Окремі сесії були присвячені особливостям роботи з підлітками з числа внутрішньо переміщених осіб, що є вкрай актуальною темою для України, профілактичній роботі в освітніх закладах, захисту прав неповнолітніх, відновним практикам в школах, системі ювенального правосуддя та перспективам реформування систем ювенальної юстиції та пробації в Україні. Завдяки онлайн-трансляції всіх сесій конференція була доступна великій кількості фахівців, як в Україні, так і за її межами.
Усупереч звичному для подібних заходів протоколу, перше слово на відкритті конференції отримали не офіційні особи в президіумі, а підлітки з числа клієнтів проекту. Вони озвучили проблеми, з якими зіткнулися самі, та зі своїми пропозиціями щодо зміни існуючого стану справ:
«Мене звати Аня, мені 18 років, живу я в Харкові, і я мама двох дітей. Я хочу звернути вашу увагу на проблему статевого виховання підлітків. […] Потрібно перестати боятися говорити з підлітками про секс. Від того, що ви мовчите, проблема нікуди не зникне».
«Мене звуть Максим, мені 19 років, я з міста Харкова. Коли я потрапив у колонію, мені було 16 років, я навчився там жити «за поняттями» та захищати себе».
«Кожен другий підліток [з мого оточення] стикався з порушенням своїх прав».
Такий початок допоміг задати потрібний тон конференції, і навіть в офіційних статистичних презентаціях, крім сухих цифр, звучали конкретні пропозиції та рекомендації.
На конференції пройшло дві презентації посібників, розроблених в рамках проекту “Права та здоров’я уразливих груп населення: заповнюючи прогалини“ «Соціальна робота з підлітками з опорою на сильні сторони» і «Комунікації в громадських організаціях». Був представлений довгоочікуваний навчальний мультфільм про сімейні групові конференції (СГК), прототипом одного з головних героїв якого став наш експерт і друг організації Арсеній Павловський, фахівець з СГК з Латвії.
Учасники конференції могли на практиці ознайомитися з інструментами роботи з підлітками під час “Інтерактивного майданчика”, на якій були представлені успішні моделі, показані різними організаціями. Відвідувачі майданчика ознайомилися з методикою StreetSmart, яку використовують у роботі з вуличними дітьми, спробували самі пройти Маршрут безпеки, розглянули онлайн-платформу «Центр знань», пограли в настільні ігри, які можна було взяти з собою для використання в роботі з клієнтами своїх організацій, і багато іншого.
«Науково-практична конференція з профілактики ПАР в Києві була насиченою новими підходами та інструментами. Фахівці з України у форматі майстер-класів ділилися досвідом і знаннями, новими технологіями та розробками. Особливо корисним для мене були сесії по комунікації зі ЗМІ та формат сімейних конференцій. Ми вже почали адаптувати ці підходи в поточній діяльності Молодіжного Центру. Дуже втішило сприяння державних органів і прихильність місії і цілям AFEW-Україна. Я отримав безцінний практичний досвід і знання, зав’язав ділові контакти, які планую використовувати в країні», – ділиться враженнями Арсеній Маслов, Координатор Молодіжного Центру Громадського Об’єднання”Альянс з репродуктивного здоров’я”з Киргизстану.
Конференція ще раз показала ключову роль співробітництва в рамках партнерської мережі і важливу роль міжсекторальної взаємодії. Дуже важливо, що колеги з регіонів змогли не просто зустрітися і обговорити свої поточні робочі питання, а й отримали однаковий набір інноваційних інструментів, які зможуть надалі спільно впроваджувати на місцевому рівні.
Любов Лоріашвілі, головний спеціаліст Київського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді: «Конференція «Ефективні підходи в роботі з підлітками, які мають досвід вживання психоактивних речовин», мені як фахівцеві була цікава з точки зору отримання знань про нові технології і методиках роботи, як з підлітком, так і залучення його сім’ї в роботу. Було радісно від того, що сама атмосфера конференції налаштовувала до того, щоб ділитися і отримувати знання. Багато чого з представленого досвіду колег з різних країн, організацій, те, що здавалося неможливим зробити, при ознайомленні набувало зрозумілої і простої структуру в роботі. Отримані відповіді надихали до відкриттів, і навіть надавали сміливості в бажанні застосувати їх досвід у своїй роботі».
За підсумками обговорення проблем, пов’язаних з правами і здоров’ям дітей і підлітків, яке відбулося в процесі пленарних засідань і тематичних сесій, була підготовлена резолюція, яку представили Уповноваженому Президента України з прав дитини Миколі Кулебі.
Більш детально з основними експертами конференції, а так само з усією інформацією і результатами конференції (включаючи записи сесій, фотографії, презентації та літературу) можна ознайомитися на офіційному сайті AFEW-Україна в розділі Конференція-2015 (http://afew.org.ua/category/materialiy-konferentsiyi/) і на сторінці конференції у Facebook (https://www.facebook.com/FromKnowledgeToActions/).
Фото – Тарас Чайківський.