Навчальний курс «Захист і забезпечення прав дітей та молоді групи ризику» продовжується

28 червня – 2 липня та 4-8 липня пройшли тренінги «Права дітей та молоді груп ризику та правові дії на захист їхніх інтересів» і «Особливості соціальної та соціально-педагогічної роботи на захист прав дітей та молоді груп ризику». Тренінги є частиною навчального курсу, що загалом триває близько 8-ми місяців і має на меті підвищити ефективність надання соціальної та юридичної допомоги дітям і молодим людям груп ризику для захисту і забезпечення їхніх прав. Учасники попередньо пройшли тренінг по правам людини та дві дистанційні сесії.

На тренінгах були розглянуті такі теми як міжнародні механізми захисту – система ООН та регіональна європейська, національна система забезпечення та захисту прав дітей і молоді груп ризику, практика використання технік медіації у соціальній та соціально-педагогічній роботі в інтересах дітей та молоді груп ризику та інші.

Задачами тренінгу було:

  • Познайомити учасників з концепцією прав дитини, особливостями підходу до захисту і забезпечення прав людини представників уразливих груп (зокрема, дітей та молоді груп ризику);
  • Надати інформацію щодо роботи міжнародних та національних механізмів захисту прав людини, зокрема щодо таких уразливих груп як діти та молодь груп ризику;
  • Сформувати вміння ідентифікувати ситуації пов’язані з порушенням прав дітей та молоді груп ризику, робити аналіз таких ситуацій з позицій прав людини;
  • Будувати стратегію та адвокаційні дії з використанням для ефективного захисту прав дітей та молоді груп ризику;
  • Формувати в учасників вміння використовувати стандарти прав людини/прав дитини у соціальному супроводі, освітній та інформаційно-просвітницькій роботі в інтересах цих груп та їхніх сімей.

Учасники дуже різні, але об’єднує їх важлива характеристика – їм не все одно. Для мене це головний показник вмотивованості. Вони із задоволенням розповідають про свою роботу у вільний від занять час, цікавляться проблемними ситуаціями інших, відстоюють свої переконання та професійну гордість в процесі навчання. Їм ще треба працювати з цінностями і глибинним розумінням основних підходів до прав дитини, але впевнена, що курс це передбачає“, – коментує експерт Марія Ясеновська, Презедент ХОФ “Громадська альтернатива” (Харків, Україна).

Протягом обох п’ятиденних тренінгів з учасниками працювали основні тренери: Сергій Буров (Українська Гельсінська спілка з прав людини (Київ, Україна); Освітній дім прав людини в Чернігові, Громадська організація M’ART (Чернігів, Україна) та Богна Хмелевська (Гельсінський Фонд Прав Людини (Варшава, Польща) та 8-9 експертів на кожному (викладачі, суддя, представники НУО, соціальні працівники, юристи, представники офісу Уповноваженого та інші). Окрім занять протягом дня, увечері проходили факультативні заняття.

Робоча група проекту виявилася вельми багатосторонньою в плані експертних підходів до теми курсу. Найяскравішими доповідачами, тренерами та експертами запам’яталися: Богна Хмелевська, експерт Гельсінського Фонду з Прав Людини, яка впродовж всього курсу презентувала слухачам концептуально нові підходи до заповнення прогалин практичного боку самого громадського правозахисту як загального поняття з урахуванням європейських практик та українських реалій; кандидат юридичних наук Антон Кориневич і суддя Павло Пархоменко, які представили наукову теорію та практичний процес забезпечення захисту права; Оксана Філіпішина і Тетяна Печончик, які представили механізми моніторингу та оцінки дотримання прав дітей та молоді груп ризику, а також взаємодії в даному контексті на рівні законодавчої та виконавчої влади в Україні. І звичайно ж особливе місце зайняв сам Будинок із його привітною командою та самим місцем розташування, в який хочеться повертатися знову і знову “, – ділиться враженнями учасник Генріх Репп, виконавчий директор ГО «Джерела Права» (Одеса, Україна). “Особливо гостро зацікавили порушення права на медичне обслуговування в контексті забезпечення права на життя в сфері проблематики відсутності в Україні доступності своєчасної діагностики та лікування дітей та молоді груп ризику з діагнозами ВІЛ/СНІД, ТБ, ВГС і ВГВ. Вважаю, що для вирішення даної проблеми системного характеру, необхідні глобальна зміна підходів у системі охорони здоров’я та здійснення її реформи виключно з урахуванням потреб і права українців.

 

Дуже запам’ятався досвід польських колег, робота в групах, яка допомогла “на практиці” знайти рішення ситуацій щодо захисту підлітків! Особливо цікавою була робота в “акваріумі”. Так само дуже корисним було відновне правосуддя на базі поняття медіації. Нарешті розібралася з правами підлітків при діагностиці та лікуванні в медичних установах. Дуже дружний колектив ;))” – каже учасниця Юлія Штим, соціальний працівник-психолог ПОБФ «Громадське здоров’я», ССС «Альаїр».

Під час тренінгів було апробовано матеріали, напрацьовані тренерами та експертами, які ввійдуть у посібник Курсу. Учасники розібрали багато практичних ситуацій, здійснили аналіз законодавства, розробили власні стратегії.

Навчальний курс «Захист і забезпечення прав дітей та молоді групи ризику» проходить в рамках проекту “Права і здоров’я уразливих груп населення: заповнюючи прогалини”, що реалізує ГО «Центр інформації про права людини» за підтримки МБФ «СНІД Фонд Схід Захід» (AFEW-Україна) у співпраці з Міжнародною школою прав людини та громадських дій і Освітнім будинком прав людини – Чернігів. Проект реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерланди.