Мобільний додаток в ім’я здоров’я

У підлітковому віці поведінка та тіло дитини радикально змінюється, і для багатьох батьків і вчителів процес дорослішання перетворюється на головоломку. Вони не знають, як розповісти молодим людям про ріст організму, про інфекції, що передаються статевим шляхом, про наркотики. У підлітка багато питань, а дорослі, в основному через ніяковість, вважають за краще відмовчуватися або, просто, самі не знають відповідей. Безсилля дорослих нейтралізує новий грузинський продукт, безкоштовний мобільний додаток Intimate. Його творці – Громадське об’єднання «Бемоні». Додаток дозволяє швидко та легко отримати інформацію про ВІЛ/СНІД, репродуктивне здоров’я та права, інфекції, що передаються статевим шляхом, стигматизацію та дискримінацію, про доступні сервіси.

Додаток може завантажити будь-хто. Для його популяризації існує веб-сайт. Знайти додаток можна на APP Store і Google play. Або ж просканувавши QR-код.

«Це перший грузиномовний додаток такого роду, і він стає все більш популярним серед молоді. При створенні нам допомагала Асоціація розвитку молоді й освіти (GYDEA), хоча працювати в цьому напрямку не було важко – з 1998 року у нас великий досвід роботи в галузі освіти та консалтингу, в тому числі в школах і з молоддю. Спочатку ми працювали з темою наркотиків і профілактикою ВІЛ, потім перейшли до інфекцій, що передаються статевим шляхом. Що стосується молодих людей, не дивлячись на те, що молодість вважається найздоровішим періодом у житті людини, є деякі ризики (наприклад, пов’язані з наркотиками), про які потрібно знати», – говорить психолог, експерт-консультант Майя Джавахішвілі.

Було проведено шість фокус-груп у Тбілісі, Телаві й Озургеті з молодими людьми 14-25 років. Фокус-групи показали, що молоді люди мало знають про репродуктивне здоров’я. Для прориву в інформаційному вакуумі, на додаток до тренінгів, які «Бемоні» проводять регулярно, виникла ідея створення додатку грузинською мовою.

Додаток допомагає молодим людям розширити доступ до інформації. Це перевірений метод. Мобільний телефон тепер у кожного підлітка. Додаток охоплює безліч тем: ВІЛ-інфекція та інфекції, що передаються статевим шляхом, контакти центрів і клінік, репродуктивне здоров’я (наприклад, жіночий календар).

«Молоді люди уникають говорити про ці проблеми з дорослими. У додатку є розділ поширених запитань, де можна знайти відповіді на цікаві для них теми. Є розділ вікторини, де можна перевірити свої знання в цікавій формі», – розповідає менеджер проекту, автор ідеї створення додатку Давид Казаішвілі.

За його словами, в рамках проекту інформацію про додаток поширювали в літніх таборах для учнів (Анаклія, Манаві), де молодь навчалася репродуктивному здоров’ю.

Фахівці відзначають, що під час тренінгів інтерес підлітків до тем, про які вони не можуть вільно розмовляти зі своїми батьками і вчителями, високий. Наприклад, найчастіше, якщо мова йде про вживання наркотиків, молоді люди цікавляться питаннями вживання я і залежностіі від марихуани. Також, багато хто вважає, що ВІЛ – «не їхня хвороба».

«Часто і старше покоління не має точної інформації з цих питань, і це не дивує, адже раніше такі теми були табу. У співпраці з Міністерством освіти ми змогли включити ці питання до підручників з біології. У вчителів навіть є допоміжний посібник, але як вони його використовують, це інша справа», – пояснює Майя Джавахішвілі.

У рамках різних проектів «Бемоні» провів безліч тренінгів з учителями. Майя Джавахішвілі говорить, що є вчителі, які з творчим підходом можуть донести учням важливу інформацію.

Час від часу додаток Intimate буде оновлюватися, і в нього будуть додавати нову інформацію.

Intimate був створений за фінансової підтримки Посольства Нідерландів у Грузії в рамках проекту «Інвестування в розвиток молоді для статевого та репродуктивного здоров’я та профілактика ВІЛ». Проект (він завершиться в наступному році) працює в Телаві й Озургеті, а тренінги проводяться не тільки зі шкільними вчителями, а й з представниками засобів масової інформації, місцевого самоврядування, юристами. У рамках проекту представники організації вже підготували 60 «молодих послів» у Телаві й Озургеті по темам репродуктивного здоров’я та ВІЛ/СНІДу. В обох регіонах Грузії є молодіжні клуби, де нове покоління завжди може збиратися, обговорювати різні теми, слухати музику й організовувати заходи.

Ірма Кахурашвілі, Тбілісі, Грузія, для AFEW-Україна