Маріяс Фролова: «Найголовніше в роботі, щоб команда працювала разом»

Наприкінці минулої весни МБФ «СНІД Фонд Схід-Захід» (AFEW-Україна) зібрали молодих активістів і лідерів проекту «Права та здоров’я уразливих груп населення: заповнюючи прогалини» з чотирьох обласних центрів України в літньому таборі. Однією з цілей табору було навчити підлітків писати проекти і готувати власні заявки. Проекти, ідеї для яких з’явилися під час табору, пізніше взяли участь в конкурсі малих грантів AFEW-Україна.

Маріяс Фроловій 18 років і вона – активістка Центру денного перебування «Компас» (БО «Харківський благодійний фонд «Благо»). «Компас» – це центр для підлітків, які вживають наркотики. Маріяс розповіла про проекти, які написала та втілила в життя їх команда.

– Маріяс, розкажи, будь ласка, що привело вас до написання молодіжних проектів?

Проекти ми вирішили писати, коли потрапили в табір для лідерів проекту «Права та здоров’я уразливих груп населення: заповнюючи прогалини». Після тренінгу я думала, що можна зробити щось для своєї користі та для користі інших, наприклад, для підлітків, які теж ходять в наш Центр.

У «Компасі» ми часто збираємося, граємо, щось обговорюємо. Нам в голову прийшла ідея спільного перегляду фільмів і потім їх обговорення. Спочатку ми хотіли вибирати пізнавальні фільми – про хвороби, про наші права та різні інші, щоб можна було отримувати додаткові знання. А потім додали бонусом до них художні фільми, які ми потім теж могли б обговорювати. Нам необхідно було обладнання – проектор, екран і колонки[1].

Другий наш проект – це проект «QR-код», який став помічником у вивченні підлітками їх прав. Одного разу наш друг сказав «Щоб я робив, якби не дізнався про «Компас»?» Адже дійсно – не всі знають, що є такий центр, що тут круто і що це місце, де підлітки можуть отримати допомогу. І ми задумалися про те, як розширити знання про існування «Компаса», щоб підлітки розуміли, куди звернутися в різних ситуаціях. Зараз у нас популярні QR-коди, просканувавши які можна отримати доступ до різної інформації. Ми вирішили цим скористатися для інформування молоді про їх права та запрошення їх в центр.

– На кого спрямовані ваші проекти і де ви про них розповідаєте?

Наші QR-коди розміщені у школах і ліцеях Харкова. Просканувавши QR-код (всього таких QR-кодів шість), підлітки переходять на інформацію про «Компас», інформацію про ВІЛ, репродуктивне здоров’я, психоактивні речовини, поліцію. Після прочитання інформації, підлітки можуть відповісти на різні питання, пов’язані з цими темами. Пройшовши весь квест з шести тем і виконавши завдання, учасники отримують запрошення в «Компас» і квиток в кінозал[2].

– Чого ви досягли в рамках реалізації двох проектів?

З жовтня за більше ніж чотири місяці у нас було 13 показів, на які прийшло 105 людей.

Що стосується проекту по QR-кодами – більше людей стало відвідувати «Компас». 64 людини отримали запрошення в Центр і кінотеатр. Деякі глядачі, які потрапляли до нас в кінозал, потім залишалися в Центрі для отримання послуг. З листопада 260 осіб заповнили наш опитувальник[3].

– Що вам дала участь в написанні та реалізації проектів?

Досвід. Після цих проектів ми написали ще один у велику організацію і виграли проект, завдяки якому тепер у нас є в Центрі спортзал.

Найголовніше в роботі, щоб команда працювала разом. У нас можуть бути різні думки, що іноді створює проблеми, але треба не сперечатися, а все вирішувати спільно.

 

[0] Фото Маріяс Фролової © Адріаан Бейкер.

[1] AFEW-Україна підтримав купівлю цього обладнання

[2] Цільовою групою проектів є молодь у віці від 14 до 19 років, зазвичай з не надто багатих сімей, часто мають обмежений доступ до розважальних заходів. Тому безкоштовний перегляд фільмів для них дуже привабливий.

[3] QR-коди і перегляд фільмів стимулюють молодь більше дізнаватися про ВІЛ, вживання наркотиків, проблеми репродуктивного здоров’я. Ті, хто приходять подивитися фільм, також беруть участь в дискусіях про безпечну поведінку. Соціальні працівники Центру запрошуються для участі в дискусіях і можуть відразу ж відповісти на будь-яке питання або провести індивідуальні або групові консультації, якщо це необхідно.