Грузію накрила нова хвиля громадського протесту

«Прийшов час закінчити боротьбу. Прийшов час, щоб вимога народу стала законною. Система в боргу за невиправдану перевагу над нами. Ми не допустимо фасадних змін, не дозволимо, щоб нас переслідували і захищали від майбутнього, грабували і використовували наші власні гроші проти нас самих. Ми більше не дозволимо вбивати нас поліцейським терором!» – заклик громадського руху «Білий шум» через соціальну мережу завершився масштабними акціями в Тбілісі, Кутаїсі та Батумі.

10 грудня «Білий шум» провів гучну акцію протесту на площі Троянд у Тбілісі. Організатори акції вимагали зміни репресивної наркополітики.

Акція під назвою «Шум для перемоги!» анонсувалася в соціальних мережах заздалегідь. Представники руху, за допомогою різних креативних відеороликів, запрошували всіх охочих брати участь у вирішальній битві.

Ще восени активісти «Білого шуму» дали обіцянку, що у разі, якщо Парламент Грузії не схвалить законопроект про декриміналізацію всіх наркотиків до кінця року, країну накриє хвиля громадського протесту. Наприкінці листопада засідання комісії щодо законопроекту було відкладено з невідомих причин. Представники «Білого шуму», одні зі співавторів нового законопроекту, виконали свою обіцянку.

Багато людей, у тому числі публічні особи, співробітники організацій і підприємці, підтримали вимоги учасників акції. Серед них були народний рух “Партизанське садівництво”, артисти хіп-хопу (Erekle Deisadze, KayaKata, Terika, Nick Green, Ras Green, Jeronimo, Kazzy Jazz, R Dasavleli Gunava, DJ Grotask, SABANADZE, HIKARI, DRO, DZVALI, Zaza Nozadze – Sf-x, Master, Kay G), артисти театрів, члени сімей тих людей, які затримані через споживання наркотиків і знаходяться в тюрмах.

Декриміналізацію підтримують і в Парламенті Грузії, але не всі. Згідно із заявою голови Комітету охорони здоров’я Акакі Зоідзе, комітет виступає проти легалізації наркотиків, хоча згоден на збалансовану та гуманну політику щодо наркотиків: «Ми оголошуємо нещадну боротьбу із продажем наркотиків, а з іншого боку, ми інвестуємо у профілактику, лікування й обслуговування клієнтів. Популяризація здорового способу життя з раннього віку та робота комісій перенаправлення (як у Португалії), повинні бути використані в якості основних інструментів у профілактиці наркоманії».

Нагадуємо, що 30 листопада Конституційний суд Грузії визнав кримінальну відповідальність за споживання марихуани незаконною. Однак, офіційні зміни до Кодексу ще не внесені.

Активіст «Білого шуму» Наза Орашвілі вважає, що без боротьби неможливо досягти мети. Протягом останніх років вона веде активне громадське життя, бореться за декриміналізацію та за права трудящих, а також проти гомофобії та насильства по відношенню до жінок. Наза Орашвілі каже, що «Білий шум» – це голос невидимих ​​людей, яких не чують в суспільстві. Споживачі наркотиків надмірно демонізувані в Грузії, а найбільша проблема – брак солідарності та співчуття до цих людей.

За останні два роки «Білий шум» – практично єдиний громадянський рух, якому вдається в знак протесту проти репресивної політики вивести на вулиці більше десяти тисяч людей без допомоги будь-яких політичних партій.

Представники «Білого шуму» вимагають від Парламенту Грузії схвалити законопроект про декриміналізацію в прискореному режимі до кінця поточного року. Також, вони вимагають від уряду Грузії ініціювати реформу поліції.

«До кінця грудня 2017 року, ми вимагаємо від Президента Грузії помилувати осіб, засуджених за злочини, пов’язані з наркотиками. Якщо наші вимоги не задовольнять, ми застосуємо альтернативні методи боротьби прямо в новорічні дні», – каже активіст руху Бека Тсікарішвілі та закликає членів Парламенту виконати обіцяне, поставивши жирний хрест на нульовій толерантності до споживачів наркотиків.

Ірма Кахурашвілі, Тбілісі, Грузія, для AFEW-Україна

Фото – Ірма Кахурашвілі й Ірма Гачечіладзе