
Минулого тижня AFEW-Україна провів тренінг з наданню послуг у сфері сексуального та репродуктивного здоров’я (СРЗ) в с. Жденієво, Закарпатська обл.
Згідно з дослідженням 2015 року ESPAD, цільовою групою якого були учні однолітки, яким в рік опитування виповнилося або виповниться 16 років, п’ята частина опитаних вже мала досвід сексуальних контактів[1]. Підлітки груп ризику (ПГР) мають досить високий рівень сексуальної активності. Майже всі ПГР вступають в сексуальні стосунки до досягнення повноліття. При цьому рівень знань про шляхи передачі ВІЛ стрімко зменшується в порівнянні з попередніми роками. Тільки 48% правильно визначає шляхи запобігання інфікуванню ВІЛ[2]. Тому п’ятиденний тренінг з сексуального та репродуктивного здоров’я вкрай був вкрай актуальним для співробітників проекту “Права та здоров’я уразливих груп населення: заповнюючи прогалини” у регіонах.
У тренінгу взяли участь співробітники чотирьох соціальних бюро, в тому числі соціальні працівники та психологи. Провів тренінг Ягдар Туреханов, лікар-психотерапевт і програмний радник Громадської Фонду «СНІД Фонд Схід-Захід у Казахстані».
«Хочемо ми того чи ні, підлітки займалися, займаються і будуть займати сексом. І це нормально. Моралізаторство, заклики до моральності, заламування рук і закочування очей не допоможуть нам зберегти здоров’я підлітків. Прийнявши свою людську природу, ми можемо говорити про те, як зробити секс вільним, безпечним і приємним», – каже Ягдар.
З огляду на цільову групу проекту, а це підлітки груп ризику, в тому числі споживачі наркотиків, особливу увагу тренер приділив основним видам контрацепції й особливості їх використання в підлітковому віці, нейрофізіології та психології залежної поведінки й особливостям розвитку залежності у підлітків, впливу психоактивних речовин на сексуальну поведінку, стандартам надання послуг СРЗ. Крім того учасники не просто слухали та відпрацьовували навички, а й багато обговорювали соціальний супровід та надання інформації про СРЗ – необхідний мінімум, принципи і техніки, практикувалися в консультуванні і навіть малювали. А представники Об’єднання підлітків і молоді «Teenergizer» онлайн розповіли про свою роботу.
«Тренінг був корисний у тому плані, що я усвідомила, завдяки отриманій інформації, що я не повинна видавати підлітку «пакет інструкцій до дії» по вирішенню їх проблем. Ми з ним разом повинні прийти до вирішення. Іноді я маю право сказати клієнту про свої почуття. Я чітко усвідомила, що не обов’язково озвучувати свою суб’єктивну думку, свої особисті погляди і переконання. Важливо зрозуміти, що в центрі – клієнт, а не консультант. Його важливо вислухати і зрозуміти, нічого не нав’язуючи. Також була корисною інформація, що повинен бути баланс між допомогою клієнту та допомогою собі. Це допоможе уникати і вигорання, і використання клієнтів у вирішенні власних питань», – Ірина Гумназій, соціальний працівник, Полтава.
AFEW-Україна вдячна Ягдару Туреханову за корисний, цікавий і глибокий тренінг, а нашим учасникам за досвід і колегіальність.
[1] http://knowledge.org.ua/file/espad-2015-natsionalnyj-otchet/
[2] http://knowledge.org.ua/uk/file/buklet-otsinka-chyselnosti-pidlitkiv-hrup-ryzyku/