Співпраця між українськими медичними фахівцями та їхніми колегами з Медичного центру Університету Амстердама стало реальністю

19-24 квітня українські лікарі та активісти протидії епідемії ВІЛ/СНІДу взяли участь у стажуванні в Амстердамі (Нідерланди). Навчальний візит був запланований у рамках проекту “Використання підходу безпосереднього втручання для покращення здоров’я ВІЛ-позитивних жінок в м. Києві”.

Основними завданнями стажування було вивчення системи надання медичних і соціальних послуг ВІЛ-позитивним жінкам у Нідерландах, ознайомлення на практиці з застосуванням підходу безпосереднього втручання, а також співпраця між місцевими медичними фахівцями та їхніми колегами з Медичного центру Університету Амстердама.

Від імені приймаючої сторони у Нідерландах партнерами візиту були Медичний Центр Амстердама, СНІД-центр у госпіталі Зьойдерзе в Лелістад, лікарня Onze Lieve Vrouwe Gasthuis (OLVG) в Амстердамі, Міжнародна НУО “Mainline”, медіа-проект Liveboat.HIV.

У стажуванні взяли участь Віра Варига, координаторка проекту/старший соціальний працівник, Київське відділення ВБО “Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом”, Олександр Юрченко, головний лікар Київської міської клінічної лікарні №5 і головний лікар Київського центру СНІДу, Олена Мартиненко, Завідувачка диспансерного відділення Київського центру СНІДу в Київській міській клінічній лікарні №5, Тетяна Єгорова, Завідувачка інфекційного відділення вірусних гепатитів Київської міської клінічної лікарні №5, та Ірина Нерубаева, менеджер проекту в AFEW-України.

У рамках поїздки було проведено велику кількість заходів таких як:

  • Зустріч із представниками міжнародних організацій, СНІД Фонд Схід-Захід (AFEW) та Фонду Mainline, які досліджують систему надання медичних і соціальних послуг ВІЛ-інфікованим пацієнтам у Нідерландах (СІН, ЛЖВС, з особливим акцентом на жінок);
  • Знайомство на практиці із застосуванням підходу безпосереднього втручання для поліпшення здоров’я ВІЛ-позитивних жінок, який реалізується організацією “Позитивні жінки світу” у тісній співпраці з Медичним центром Амстердама в Нідерландах;
  • Зустріч з лікарями Медичного центру Амстердама, Центру СНІДу в госпіталі Зьойдерзе в Лелістад, лікарні Onze Lieve Vrouwe Gasthuis (OLVG) в Амстердамі, налагодження співпраці між голландськими та українськими фахівцями;
  • Зустріч з волонтерами та клієнтами “Позитивних жінок світу”;
  • Зустріч із командою медіа-проекту Liveboat.HIV – члени української групи дали інтерв’ю про ситуацію з ВІЛ в Україні та про відповідь на епідемію в країні.

Віра Варига, координаторка проекту/старший соціальний працівник, Київське відділення ВБО “Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом: “Обмін досвідом у форматі такої поїздки залишивши незабутнє враження про існуючу практику медичної та соціальної допомоги ВІЛ-позитивним людям. Навіть зараз наша група підтримки для ВІЛ-позитивних жінок “Киянка+” насправді на собі відчуває результати цієї поїздки як інформаційної та гуманітарної підтримки.

Тетяна Єгорова, Завідувачка інфекційного відділення вірусних гепатитів Київської міської клінічної лікарні №5: “Поїздка в Амстердам була відмінною! Що я взяла для себе з цієї поїздки? ​​1. ВІЛ-інфіковані пацієнти мають велику підтримку від охорони здоров’я та соціальних служб. 2. Дуже важливо, щоб кожен пацієнт мав право вибору у всьому – навіть лікаря та схеми лікування, як це в Нідерландах. І найголовніше, що у ВІЛ-позитивних пацієнтів в Амстердамі вже є всі ці права! 3. Велике досягнення в Голландії – це примусова АРВ терапія серед усіх ВІЛ-позитивних вагітних жінок для профілактики ВІЛ-інфекції серед їхніх майбутніх дітей.

У результаті навчального візиту учасники мали можливість не лише поглибити свої знання в галузі охорони здоров’я та соціальних послуг для ВІЛ-позитивних пацієнтів, але також встановити нові професійні контакти та запланувати серію подальших заходів з їх новими голландськими партнерами, зокрема:

  1. Серед учасників ознайомчої поїздки запрошені два міжнародних експерти – Сільвія Полетт де ругам Прадо, координаторку “Позитивних жінок світу” і Гвідо ван ден Берк, терапевта, фахівця з інфекційних захворювань, члена Наглядової ради СНІД Фонду Схід-Захід (AFEW), взяти участь в Київському регіональному форумі за міжнародною участю «ВІЛ і старіння» 2015, організованому за підтримки menZDRAV – Фондом “Центр соціального розвитку та підтримки здоров’я чоловіків” та Київським міським Центром профілактики та боротьби зі СНІДом, який відбувся в Києві 19 травня 2015 р.
  2. Було проведено планування наступного навчання для ВІЛ-позитивних жінок – “Розширення прав і можливостей ВІЛ-позитивних жінок та створення мереж взаємної підтримки”, яка пройде 20-21 травня 2015 р. в Києві.
  3. Учасники поїздки дали інтерв’ю медіа-проекту Liveboat.HIV про ситуацію з ВІЛ та антиретровірусної терапії для ВІЛ-позитивних пацієнтів в Україні.
  4. Завдяки ініціативі медичного персоналу, соціальних працівників та активістів з Голландії, які перейнялися складною ситуацією з лікарськими препаратами в Україні, делегація українських лікарів отримала АРВ-препарати та інші ліки в якості гуманітарної допомоги. Голландські активісти продовжують збір лікарських препаратів для українських пацієнтів, у тому числі через соціальні мережі.

Проект «Використання підходу безпосереднього втручання для покращення здоров’я ВІЛ-позитивних жінок в м. Києві» реалізується AFEW-Україна спільно з Київським відділенням ВБО “Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ” за фінансової підтримки Gilead Sciences Europe Ltd (goSHAPE grants programme).