AFEW-Україна підготував Програму профілактики вживання психоактивних речовин «Свідомий вибір»

Ми підготували Програму профілактики вживання психоактивних речовин «Свідомий вибір» та робочий зошит до неї для працівників виховних колоній, які проводять заняття з підготовки до звільнення. Авторка Програми – Наталія Строєва.

Програма містить дев’ять занять, розроблених для дівчат і хлопців віком 14–18 років, які відбувають покарання у виді позбавлення волі в установах виконання покарань для неповнолітніх (виховних колоніях) та готуються до звільнення. Заняття спрямовані на поглиблення знань про наслідки вживання психоактивних речовин (ПАР), розвиток навичок саморегуляції та самоконтролю, усвідомлення необхідності застосування стратегій зменшення шкоди від уживання ПАР, а також на підвищення мотивації до відмови від зловживання ПАР.

Мета Програми:

розвиток та підтримка в учасників/учасниць навичок самоконтролю, усвідомлення необхідності застосування стратегій зменшення шкоди від уживання психоактивних речовин (ПАР), а також підвищення їхньої
мотивації до відмови від зловживання ПАР.

Завдання Програми:

  1. Ознайомити з сутністю ПАР, спираючись на досвід учасників/учасниць.
  2. Обговорити переваги, проблеми і наслідки, пов’язані зі вживанням ПАР.
  3. Проаналізувати причини вживання ПАР людиною.
  4. Розглянути стадії та особливості формування залежності.
  5. Сформувати вміння визначати фактори, що провокують на вживання, розвинути навички протидії таким факторам та відмови від уживання.
  6. Поінформувати про сутність стратегій зменшення шкоди та мотивувати до їх застосування (для тих, хто не вмотивований припиняти вживання та схиляється до продовження вживання після звільнення).
  7. Розвивати переконання, які сприяють позитивній мотивації та формуванню власної позитивної життєвої перспективи.

Цільова група:

неповнолітні дівчата і хлопці (підлітки та юнаки 14–18 років), які відбувають покарання у вигдялі позбавлення волі в установах виконання покарань для неповнолітніх (виховних колоніях) та готуються до звільнення. Вони мають різний досвід уживання ПАР (як правило, його мають 80–90% засуджених неповнолітніх) і перебувають на різних стадіях зміни поведінки щодо відмови від уживання в умовах свободи. Програма переважно рекомендована тим, хто мав значний досвід уживання ПАР і ризик повернення до вживання після звільнення.

Завантажити Програму профілактики вживання психоактивних речовин «Свідомий вибір» можна за посиланням: Програма профілактики вживання психоактивних речовин «Свідомий вибір», а Робочий зошит до програми профілактики вживання психоактивних речовин «Свідомий вибір» можна за посиланням: Робочий зошит до програми профілактики вживання психоактивних речовин «Свідомий вибір».

Програму підготовано в рамках проєкту «Права та здоров’я уразливих груп населення: заповнюючи прогалини» за компонентом «Розвиток програм підтримки психічного здоров’я підлітків у місцях позбавлення волі» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів.