AFEW-Україна підготував посібник для фахівців “Найкращі практики роботи з підлітками”

У 2012 році ми запустили програму профілактики ВІЛ та інфекцій, які передаються статевим шляхом (ІПСШ), для підлітків, які вживають наркотики. Тоді в Україні було дуже мало організацій, які працювали з цією групою. Тому перед нами стояло завдання дібрати максимально ефективні методи роботи, використовуючи досвід міжнародних та українських організацій.

Для роботи з підлітками було обрано 4 обласні центри: Кропивницький, (БФ «Повернення до життя»), Полтаву (ПОБФ «Громадське здоров’я»), Харків (БО «Харківський благодійний фонд «Благо») та Чернівці (ЧБФ «Нова сім’я»). У 2017 році у співпраці з МБФ «Альянс громадського здоров’я» нам вдалося розширити свою діяльність на віддалені міста і села в цих областях (разом із БО «Світло надії» у Полтавській та ХОБФ «Парус» у Харківській областях ), а також охопити ще 3 області: Київську (ВБО «Конвіктус»), Одеську (ОБФ «Дорога до дому») та Донецьку (ГО «Наша допомога», м. Слов’янськ). Отже, посібник, який ми нині презентуємо, є результатом багаторічної роботи з підлітками, які стикаються з тими чи іншими проблемами через уживання психоактивних речовин (ПАР).

У 2015 році ми вже видавали подібний посібник. Його було присвячено опису підходів, які ми взяли за основу нашої роботи, – підходів з опорою на сильні сторони. Цей посібник є його логічним доповненням і продовженням, він містить нові практичні інструменти, приклади, цитати і рекомендації. Ознайомитися з посібником «Соціальна робота з підлітками з опорою на сильні сторони» можна за посиланням: http://afew.org.ua/sotsialna-robota-z-pidlitkami-z-oporoyu-na-silni-storoni/.

Ми хочемо подякувати всім колегам, які багато років разом з нами працювали над тим, щоб підлітки мали доступ до дружніх послуг незалежно від їхнього соціального статусу, поведінки, місця проживання, гендерної ідентичності, національності та інших характеристик. Вони стали співавторами цього посібника. Ось імена лише деяких із них:

Бежан Альона, Береза Аня, Бридун Дар’я, Дем’яненко Людмила, Дубініна Анастасія, Златопольська Наталія, Камишанська Наталія, Лемешенко Наталія, Лимар Альона, Македон Андрій, Матвєєв Андрій, Могилка Олександр, Москаленко Федір, Остапов Олександр, Перепьолкіна Катерина, Пилипко Микола, Постевка Дмитро, Протопопов Андрій, Слюсар Лілія, Трифонова Олена, Філенко Ірина, Філіппова Ірина, Ходунай Володимир, Цимбалістенко Юлія. 

Крім фахівців, у процесі написання посібника ми також консультувалися з самими підлітками щодо кожної теми, щоб максимально відобразити не тільки наше, а й їхнє бачення. Дотримуючись умов конфіденційності, ми не наводимо тут їхніх імен, але також дякуємо їм за допомогу та відкритість.

Кого може зацікавити цей посібник?

Він описує різні аспекти роботи з підлітками, тому може бути цікавим різним фахівцям: соціальним працівникам і психологам, які безпосередньо надають допомогу підліткам (у посібнику ми часто цих фахівців називаємо узагальнено консультантами); керівникам організацій/проєктів, тому що він ознайомлює з основними складовими комплексної роботи з підлітками; а також педагогам і вихователям, тому що багато інструментів можна використовувати і в умовах закладів освіти. 

Ми вже згадали, що наші проєкти спрямовані на підлітків, які вживають наркотики, адже це одна з найбільш ризикованих практик, що може мати значний вплив на всі аспекти життя підлітка. Проте ми вважаємо, що описані тут інструменти та підходи досить універсальні і їх можна використати в роботі з усіма підлітками незалежно від проблем, з якими вони стикаються. За всі роки нашої роботи лише незначна частка підлітків зверталася до нас із запитом допомогти розв’язати проблеми, пов’язані зі вживанням наркотиків. Найчастіше їм потрібна допомога в налагодженні відносин з батьками, поліпшенні успішності в закладах освіти, психологічна підтримка при травмах і насильстві, вирішенні інших складнощів. Саме ці проблеми найчастіше є причиною вживання ПАР, і якщо залишати їх без уваги, то складно очікувати успіхів у зміні поведінки, пов’язаної зі вживанням алкоголю й наркотиків. Тому так важливо працювати з повним комплексом проблем підлітка. 

У цьому посібнику ми часто вживаємо слово «підліток», хоча українське законодавство має дещо іншу термінологію, використовуючи терміни «діти» – особи до 18 років; «діти підліткового віку» – особи від 15 до 17 років, «малолітні діти» – особи до 14 років. При цьому термін «підліток» зустрічається в багатьох законах та підзаконних актах. Як наслідок, це зумовлює певну неоднозначність і плутанину на рівні його розуміння і на рівні виконання рішень щодо підлітків віком від 10 до 18 років. У цьому посібнику термін «підліток» вживається, виходячи з визначення ВООЗ, згідно з яким підлітковий вік є періодом росту і розвитку людини, який настає після дитинства і триває до досягнення зрілого віку, тобто від 10 до 19 років. Це один з критичних перехідних періодів життєвого циклу, якому властиві бурхливі темпи росту та змін, що поступаються лише темпам росту та змін у грудному віці. Багато аспектів такого росту й розвитку зумовлюються біологічними процесами, а досягнення статевого дозрівання знаменує перехід із дитинства в підлітковий вік. Власне підлітковий вік можна вважати фактором уразливості, адже він сприяє поведінці високого ризику, зокрема вживанню психоактивних речовин та незахищеним статевим контактам.

Попри це, підлітки мають дуже обмежений підхід до дружніх програм. Багато фахівців усе ще демонструють застарілі моральні засади, які заважають отриманню достовірної інформації про сексуально-репродуктивне здоров’я, можливості мати презервативи та інші способи захисту, доступу до програм обміну шприців та реабілітації. Розуміння особливостей підліткового віку, опора на науково обґрунтовані підходи, а також зниження стигми та дискримінації серед фахівців та осіб, які приймають рішення, можуть допомогти розробити політики і програми, які відображатимуть справжні потреби підлітків.

Тож приємного вам читання! Сподіваємося, що наш досвід стане вам у пригоді!

Завантажити посібник можна за посиланням: “Найкращі практики роботи з підлітками”

 

Підготовлено в рамках проєктів «Права та здоров’я вразливих груп населення: заповнюючи прогалини» та «Підлітки поза увагою: поліпшення доступу до інтегрованих ВІЛ-сервісних послуг для вразливих підлітків в Україні». Проєкти реалізуються за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів та Французької міжнародної експертизи «Ініціатива 5%».