У периметрі гуманізації: що стоїть за спробою змінити наркополітику в Грузії

Новий законопроект, який чекає розгляду в Парламенті, фундаментально змінить наркополітику Грузії. Авторство поправок належить Національній платформі з наркополітики Грузії (Georgian National Drug Policy Platform). Платформа, об’єднання 41 НУО, надає можливості для обговорення проблемних питань, пов’язаних зі шкодою, викликаною репресивною наркополітикою.

Які зміни увійдуть в новий законопроект, і чи не посприяє це легалізація наркотиків в Грузії?

Споживання наркотиків в Грузії є проблемою громадської охорони здоров’я. У той же час введені дуже жорсткі закони, що встановлюють кримінальну відповідальність за їх споживання.

В офіційному зверненні Платформи до громадськості сказано: «На сьогоднішній день, в умовах нульової толерантності, наркополітика орієнтована тільки на покарання й ізоляцію людей, вона сильно покалічила тисячі громадян, погіршила соціально-економічні умови їх сімей, погіршила їх стан здоров’я. Наркополітика перетворилася в інструмент поліції для підтримки тотального режиму та контролю в державі. Криміналізація й ізоляція людей, які вживають наркотики, подвоює їх маргіналізацію та соціальну незахищеність їх сімей».

Новий законопроект Парламент Грузії розгляне через місяць, під час осінньої сесії, після чого громадянське суспільство остаточно дізнається, чи знайде нова наркополітика свою нішу в світовому периметрі гуманізації.

Автори законопроекту вважають, що зміна буде сприяти збалансованій наркополітиці, а такі питання, як розширення програм медичного лікування, ефективність превентивної політики, прав людини і т.д. вже не будуть сприйматися урядом як другорядні проблеми.

Основні поправки будуть внесені до Кримінального кодексу Грузії. Передбачається пом’якшення покарання за всі злочини, пов’язані з наркотиками. Декриміналізація не означає, що люди можуть безкарно вживати наркотики. Швидше вона означає, що зберігання наркотиків в малих кількостях вже не тягне за собою судимість або позбавлення волі.

Суть нового законопроекту декриміналізація, але ніяк не легалізація наркотиків.

Після прийняття законопроекту, в Грузії не зможуть легально купувати та вживати наркотики, але їх використання та зберігання в невеликій кількості не буде каратися тюремним ув’язненням.

Наприклад, за новими законодавчими регуляціями, будуть змінені невеликі та великі кількості доз марихуани. Споживач, виробник або дистриб’ютор 70 г сухої марихуани замість тривалого тюремного ув’язнення буде каратися штрафом у розмірі 500 ларі або виправними роботами.

Пом’якшується покарання за незаконні виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання, збут психотропних речовин, їх аналогів і сильнодіючих речовин. У чинному законодавстві покарання за це передбачає від року до 11 років в’язниці. Після поправок мінімальним покаранням буде штраф, максимальним – від року до 5 років в’язниці.

Що стосується торговців наркотиками, вони будуть суворо покарані.

За збут наркотичних засобів, їх аналогів або нових психоактивних речовин пропонується від 3 до 8 років позбавлення волі.

У разі вживання наркотиків в громадському місці (парки, стадіони, освітні установи, транспорт) або на очах у неповнолітнього штраф складе 200 ларі.

Новий закон змінить правила, за якими працює практика вуличного наркотестування в Грузії. Згодом, у рамках реформи наркополітики, повноваження тестування від Міністерства внутрішніх справ перейде до Міністерства охорони здоров’я.

Нагадуємо, що за останніми даними доповіді Управління ООН з наркотиків і злочинності, у світі близько 5% (!) населення регулярно вживає наркотики, від наркотичної залежності страждають 29,5 млн. осіб (або 0,6% всього дорослого населення світу!), 12 млн. осіб незаконно вживають ін’єкційні наркотики, серед них 1,6 млн. ВІЛ-інфіковані, 6,1 млн. живуть з гепатитом С. Що стосується небезпеки наркотиків, опіоїди займають перше місце за ступенем шкоди здоров’ю, на другому місці – амфетаміни, на третьому – так звані «дизайнерські наркотики» [1].

У Грузії 50 тисяч споживачів ін’єкційних наркотиків, велика частина яких мають гепатити та ВІЛ-інфекцію. Держава не може їм запропонувати різноманітні послуги лікування та реабілітації. Послуги громадської охорони здоров’я обмежені або малоефективні.

Згідно з чинним законодавством, споживачів наркотиків держава «виправляє» тюремним ув’язненням, але такий підхід не зменшує ні ризик поширення будь-яких інфекцій, ні кількість споживачів.

Важливо, що репресивна наркополітика загрожує держпрограмі елімінації гепатиту С, яка успішно стартує.

Однією з основних ідей нового законопроекту є те, що своєчасне лікування та професійну допомогу зможуть отримати набагато більше людей, ніж в рамках нинішнього закону.

Національна платформа з наркополітики Грузії пропонує також нові компоненти концепції, такі як:

  • Сформувати систему профілактики споживання – спеціально розроблені навчальні програми для учнів шкільного віку про вживання наркотиків і їх тяжкі наслідки, крім цього, використання систематично інформаційної кампанії з профілактики;
  • Створити оціночні комісії – комісія буде найбільш важливою ланкою, що забезпечує залучення споживачів наркотиків до програм зниження шкоди, реабілітаційні та соціальних програм;
  • Консультації та послуги з лікування, а також розширення спектру системи психосоціальної реабілітації, що включають в себе створення спеціальних центрів, які є різними типами психосоціальних послуг, що пропонуються споживачам наркотиків.

Зараз літо, але незабаром наші законодавці повернуться до роботи, і ми сподіваємося, дадуть можливість споживачам наркотиків змінити своє життя.

[1] https://www.unodc.org/wdr2017/

Ірма Кахурашвілі, Тбілісі, Грузія, для AFEW-Україна