AFEW-Україна презентував результати дослідження психічного здоров’я неповнолітніх, які перебувають у місцях позбавлення волі в Україні

Молодь, яка перебуває в місцях позбавлення волі, є однією з вразливих груп в Україні стосовно ВІЛ, туберкульозу та проблем психічного здоров’я, включаючи проблеми зі вживанням наркотиків. Станом на січень 2020 року у виховних колоніях, установах виконання покарань та слідчих ізоляторах в Україні перебувало 223 неповнолітніх. Психічне здоров’я молоді, яка перебуває під вартою, залишається без належної уваги. Однією з причин такої ситуації є те, що кількість молодих людей, які перебувають у місцях позбавлення волі та мають проблеми із психічним здоров’ям, невідома через недостатню діагностику та відсутність моніторингу проблем психічного здоров’я. Для того, щоб розробити дієві та ефективні програми, які допоможуть запобігти проблемам із (психічним) здоров’ям або загостренню проблем із психічним здоров’ям під час тримання під вартою, необхідно отримати глибоке розуміння проблем (психічного) здоров’я серед неповнолітніх, які перебувають у місцях позбавлення волі в Україні.

Представники Міністерства юстиції України висловили інтерес до програм, що стосуються психічного здоров’я неповнолітніх, які перебувають у місцях позбавлення волі, підкреслили важливість первинних досліджень для виявлення основних проблем психічного здоров’я серед таких неповнолітніх і бажання впровадити найбільш відповідні втручання на основі даних досліджень, використовуючи найкращі міжнародні практики, адаптовані до українських умов.

Дослідження проводилося з березня по грудень 2020 року в рамках проєкту «Права та здоров’я уразливих груп населення: заповнюючи прогалини» за компонентом «Розвиток програм підтримки психічного здоров’я неповнолітніх, які перебувають у місцях позбавлення волі в Україні». Нам все ж вдалося провести дослідження, не зважаючи на карантинні обмеження, пов’язані із COVID-19. 

Загальна мета компоненту проєкту, в рамках якого проводилось дослідження: визначення конкретних потреб у сфері охорони здоров’я (включаючи психічне здоров’я та залежності) неповнолітніх, які перебувають у місцях позбавлення волі, та покращення доступу до комплексних заходів з охорони здоров’я. 

Загальна кількість учасників дослідження: 142 неповнолітніх (136 хлопців та 6 дівчат), які перебувають в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах, виховних колоніях (64% від усіх). Опитаними були всі неповнолітні дівчата, які на момент опитування були ув’язненими в країні.

Автори звіту висловлюють подяку за участь у реалізації дослідження всім респондентам, а також адміністрації та співробітникам Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, виховних колоній, слідчих ізоляторів та установ виконання покарань.

Результати дослідження підтверджують, що значна частина неповнолітніх, які перебувають у місцях позбавлення волі, мали досвід зловживання алкоголем та наркотиками. Проблемне вживання алкоголю було виявлено у 65% респондентів, досвід вживання наркотиків був у 60%, а проблемне вживання наркотиків — у 37% неповнолітніх ув’язнених.

Дослідження також виявило інші проблеми психічного та психологічного здоров’я неповнолітніх, такі як високий рівень емоційних та поведінкових проблем, проблеми у стосунках з однолітками та наявність травматичного досвіду. Ознайомитися з результатами звіту можна тут: Звіт за результатами скринінгового опитування в рамках компоненту «Розвиток програм підтримки психічного здоров’я неповнолітніх, які перебувають у місцях позбавлення волі в Україні»