Віртуальна реальність, соціальні роботи, індикатори лікування залежностей – у Лісабоні пройшла конференція з питань залежності

23-25 жовтня в Лісабоні (Португалія) пройшла III Європейська конференція з питань залежності (Lisbon Addiction 2019).

У конференції 2019 року прийняли участь 1300 осіб з 80 країн (не тільки з Європи). За три дні на 150 сесіях було представлено 850 презентацій. Програма конференції ділилася на тематичні блоки, такі як «Прогрес в дослідженні та лікуванні алкогольної залежності»; «Поліпшення якості та методів збору даних, аналізу даних для інформування наркополітики»; «Смертність, пов’язана із вживанням опадів»; «Зона майбутнього: актуальні тренди та теми, інноваційні технології, дискусії про майбутнє наркополітики»; «Поведінкові залежності». Були представлені актуальні дослідження в сфері залежностей від наркотиків, алкоголю, нікотинової залежності, ігроманії, інтернет-залежності.

Головна тема конференції цього року – “Майбутнє у сфері залежності: нові рубежі для політики, практики та науки». Як казав Авраам Лінкольн «Найкращий спосіб передбачити майбутнє – це створити його». Потестувати майбутнє, помацати його руками, і взяти участь у його створенні на конференції можна було в спеціально відведеній для цього секції – Зоні майбутнього (Futures zone). Там проходили сесії по діджиталізаціі та гейміфікації, обговорювалося майбутнє наркополітики, інновації в підходах до лікування та моніторингу. Поміж іншого демонструвалося використання новітніх технологій в лікуванні залежностей: наприклад, подолання психологічної залежності за допомогою віртуальної реальності; соціальні роботи, які проводять мотиваційний інтерв’ювання; фітнес-браслети та мобільні додатки для моніторингу процесу лікування.

У сфері лікування була також представлена робота Міжнародного консорціуму з вимірювання результатів у сфері здоров’я (International Consortium for Health Outcomes Measurement – ICHOM) з опрацювання уніфікованих індикаторів лікування різних залежностей. На даний момент відібрано 158 індикаторів, які об’єднані в 7 груп, такі як кількість і частота вживання/дій, якість життя, психічне здоров’я та ін. Цікаво також, що абстиненція не ввійшла до переліку показників успішності лікування, а тільки виступає окремим випадком індикатора частоти вживання, тобто провідні вчені і практики в сфері залежностей погодилися, що абстиненція як така не є основною метою лікування.

Зараз проект переходить у стадію відкритого обговорення, і учасники групи запрошують фахівців з усього світу приєднатися до дискусії. Зробити це можна тут: https://bit.ly/2OW4RTZ.

Хотілося б також відзначити, що хоча фокусом Lisbon Addiction 2019 були дослідження та наукові розробки, конференція виявилася й ефективною платформою діалогу між вченими, практиками, політиками та людей, яких торкнулася проблема залежності.