Соціальне підприємство – дорога у суспільство

Карина Жоржікашвілі вже третій місяць працює на малому соціальному підприємстві. Вона припинила вживання наркотиків 14 місяців тому, кинула «на суху», без медичної допомоги. Карина пишається довгою ремісією та вважає, що професійні знання, отримані на підприємстві, допоможуть їй повернутися у суспільство. Вона більше не думає про те, де дістати «свою дозу» і як сховатися від поліції. Це вперше за багато років, адже вже в 11 років Карина була токсикоманкою, а опіоїди вживала ще з 18 років.

Соціальне підприємство «Tgpromo» засноване Танадгомою – Інформаційно Медико-Психологічним Центром. Спочатку воно фінансувалася Міжнародною організацією з міграції, тепер стало частиною одного з напрямків роботи проекту ЄС і є частиною психосоціальної реабілітації споживачів наркотиків, колишніх в’язнів і суб’єктів пробації. Основним профілем соціального підприємства став друк логотипів і будь-яких малюнків на текстильних, керамічних і канцелярських виробах.

Кілька днів тому підприємство, на якому зараз працюють п’ять осіб, переїхало в нову кімнату. Сюди можна потрапити тільки по крутих гвинтових сходах. У кімнаті кілька принтерів, полиці, офісні столи, художній безлад. І відразу відчувається доброзичлива атмосфера. Новий робочий простір облаштовували всі члени підприємства.

Пустувати не буде і стара кімната – скоро там запрацює майстерня кераміки. Спеціальний агрегат вже куплений. У рамках того ж проекту аналогічні майстерні кераміки «Танадгома» відкриє для ув’язнених у в’язницях Ксана і Гегуті, а також у Кахеті, у першому заміському центрі психосоціальної реабілітації.

«Власними силами і за допомогою друзів я вже пройшла найважчий період наркотичної залежності. Зараз не натішусь з цього місця, з нової роботи – знаю точно, вона корисна для мого здоров’я та тверезості. Співробітники підприємства допомагають мені не бути вигнанцем суспільства, як це було раніше. У реабілітації мені найбільш важлива підтримка близьких», – каже Карина.

Карина вмотивована й активна, готова працювати у вихідні, якщо буде потрібно. Після придбання нових навичок на підприємстві, «Танадгома» видасть їй спеціальний сертифікат, який допоможе у професійному просуванні.

Карина дуже відповідальна. Вона прекрасно виконує всі поставлені завдання: «Сьогодні я стала на ноги та вдячна всім, хто мені допоміг. Я більше не хочу вживати наркотики. Я втратила все – будинок, здоров’я, свободу».

У робочому процесі Карині допомагає Отар Мурачашвілі. Він керівник підприємства, за професією художник і графік. Отар не раз брав участь в соціальних проектах, і один з них був центром арт-терапії при міській психіатричній лікарні. Він вміло працює не тільки з різними матеріалами, а й з уразливими групами.

«Соціальна сфера для мене цікавіша, ніж комерційна. Думаю, що правильно використовую свій досвід в цьому напрямку», – каже Отар.

За його спостереженнями, людям, у яких є проблема інтеграції в суспільство, соціальне підприємство дійсно допомагає, дає впевненість у собі, надію, створює можливість працевлаштування. Примітно, що історія соціальних підприємств у Грузії тільки починається, але вже стільком людям вдалося змінити свою долю.

У Грузії всього кілька десятків соціальних підприємств. Більшість з них працюють у рамках різних проектів, ініційованих НУО. У законодавстві, як і раніше відсутнє визначення соціального підприємництва і, отже, механізмів фінансової підтримки держави.

«Ми власними руками облаштували цю кімнату, прибрали, застелили підлогу, поставили техніку – ми одна команда. Ми створюємо наші власні проекти, візуальні ефекти, беремо групові та індивідуальні замовлення, пропонуємо хорошу якість принту для футболок, сумок, чашок і кепок. Крім того, у нас є нові ідеї по випуску картинок для дітей, які вони разом з батьками зможуть прикріпити до одягу і т.п.»

На підприємстві протягом шести місяців співробітники вчаться працювати з комп’ютером і принтерами, вчаться концентрувати увагу та контролювати якість продукції. Крім того в їх житті з’являється розпорядок дня, тому що працюють вони п’ять днів на тиждень, з 11:00 до 17:00.

Ротація співробітників здійснюється один раз на пів року. Щоб потрапити на цю роботу, люди з досвідом вживання проходять співбесіду, щоб можна було дізнатися, яким є їхній досвід і мотивація, фізичний і психологічний стан. Необхідною умовою є перебування в ремісії.

«Соціальне підприємство – один з інструментів для того, щоб почати інше життя, але іноді й це не допомагає. Багато речей залежать від оточення людини. Він хоче змінюватися, але не може. А іноді наркотики замінюються алкоголем, теж проблема. Дуже важкий загальний соціальний фон в Грузії, та й бажання клієнта не завжди достатньо для досягнення найкращого результату. Але наші зусилля завжди того варті!» – впевнений Отар.

Хоча в Грузії число соціальних підприємств невелика, люди, що працюють там, з оптимізмом дивляться на своє майбутнє.

Ірма Кахурашвілі, Тбілісі, Грузія, для AFEW-Україна