Медична школа «Заповнюючи прогалини» для сільських лікарів як кисень

23-24 березня і 25-26 березня, в Кахетії, в Ахметському районі, пройшли дводенні тренінги в рамках медичної школи «Заповнюючи прогалини», організовані Громадським об’єднанням «Бемоні».

З інформацією щодо психоактивних речовин та вживанням наркотичних препаратів, а також прав людини в контексті ВІЛ/СНІДу, ознайомилися 28 медичних працівників.

«Після тренінгу для багатьох з нас ці теми стали ближчими. Ми ніби новим поглядом оцінили проблеми наших пацієнтів. Мої колеги відзначили, що тренінг допоміг змінити їм ставлення до споживачів наркотиків на більш толерантне», – ділиться своїми враженнями учасниця тренінгу з села Матані, сільський лікар Маріам Самхарашвілі.

Маріам говорить, що навчання було для неї цікавим і важливим, адже держава рідко піклується про професійний розвиток сільських лікарів. Тренінг допоміг їй і її колегам стати чутливішими до уразливих груп.

«У моєму селі проживає 5000 осіб, їх обслуговує три лікаря і три медсестри. Наші пацієнти часто не мають доступу до нової інформації про послуги, програми, але нова інформація та знання потрібні не тільки їм, але і нам, в тому числі і та знання про наркотики, ВІЛ і гепатит. Особисто я помітила, що останнім часом не тільки молодь, а й люди середнього віку, які вживають наркотики, погано розбираються в ризиках споживання».

Тренінги в Кахеті пройшли в рамках проекту «Права та здоров’я уразливих груп населення: заповнюючи прогалини». Учасники – сільські лікарі з Дуісі, Алвані, Матані, Ходашені і інших кахетинських сіл, а також представники місцевого Ахметського Центру охорони громадського здоров’я.

«Це були корисні та дуже живі тренінги. Протягом чотирьох днів лікарі приїжджали з різних сіл без запізнень. З точки зору нової інформації, це було дійсно як кисень для нас», – розповідає ще одна учасниця, епідеміолог і представник Центру охорони здоров’я Ахмети Шорена Кіброцашвілі.

Основна тема першого тренінгу – психоактивні речовини та питання залежності. Лікарі та організатори тренінгу детально обговорили, що таке наркотики, психотропні/психоактивні речовини, абстинентний синдром, психічна та фізична залежність, у чому суть лікування залежності.

«Суть проекту – виявлення дефіциту знань для вирішення проблем в майбутньому. Тим більше, що в Грузії деякі лікарі досі помічені в недбалому або неетичну ставленні, наприклад, до споживачів наркотиків, і навіть не завжди знають, чому і які послуги життєво важливі цим людям. Оскільки наша організація щорічно проводить різноманітні тренінги та ми весь час проводимо анкетування, ми можемо виявити потреби як наших клієнтів, так і медперсоналу.

Сімейний лікар – це перша ланка в системі охорони здоров’я, до якого звертається пацієнт. Тому Медична школа проекту «Заповнюючи прогалини» зосереджена на сімейних лікарях. Ми раді, що тренінги продемонстрували позитивну тенденцію у зміні ставлення медперсоналу до споживачів нароктиків та їхніх проблем», – підсумовує Давіт Казаішвілі, директор ГО «Бемоні».

Організатори тренінгу впевнені, з урахуванням того, що наркотична залежність – хронічне захворювання, тісно пов’язане з психічним здоров’ям, ВІЛ/СНІДом та вірусними гепатитами, ці проблеми вимагають особливої ​​уваги працівників охорони здоров’я, як у великих містах, так і в селах.

Давіт Гонгадзе, представник кахетинського офісу «Бемоні», уточнює, що в проведенні тренінгу їм допомогли представники Ахметського медичного центру: «Ми раді разом працювати над багатьма темами. Тренінги відрізнялися інтерактивністю. Медичний персонал брав активну участь у всіляких вправах, що підтвердило їх інтерес до цієї теми».

На другому тематичному тренінгу «Права людини в контексті ВІЛ/СНІДу» були озвучені питання класифікації прав. Особливий акцент був зроблений на право на здоров’я, грузинське законодавство в цьому відношенні, конфіденційність, доступ до інформації та надання інформації неповнолітнім пацієнтам, ВІЛ-інфекцію, права ВІЛ-позитивних людей і т.д.

Учасники тренінгу визнали, що стигма та дискримінація по відношенню до споживачів наркотиків та інших представників уразливих груп створюють ряд перешкод для отримання медичних послуг: ускладнюють раннє виявлення і своєчасне лікування, обмежують звернення пацієнтів для лікування, сприяють їх маргіналізації та соціальній ізоляції.

Тестування після тренінгу показало, що рівень знань лікарів збільшився на 37%.

Тренінг вела експерт Тамар Сірбіладзе. Слід зазначити, що до існуючої методології, при якій медичний персонал отримує знання в Медичній школі, була додана і нова методологія, розроблена Тамар – «Керівництво з профілактики ВІЛ серед подружжя і сексуальних партнерів споживачів наркотиків» (Guideline on HIV prevention among spouses and sexual partners of drug users).

«Ми думаємо, що ця методологія повинна бути передана до медичного факультету університету Телаві для вивчення в якості додаткової навчальної програми,» – говорить Давіт Казаішвілі.

У рамках медичної школи в червні цього року тренінги пройдуть в Кварельському районі, а восени – у м. Телаві. У 2018 році для медичного персоналу було проведено 3 тренінги, в яких взяли участь 43 лікаря. У рамках проекту такі тренінги проводяться з 2017 року.

Автор: Ірма Кахурашвілі